Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Math: Party Time!

Twelfth graders discover how to calculate the total costs for a party. They determine the unit prices of food and supplies, the quantities needed, and complete a chart displaying their findings. Students calculate the costs per serving and for the number of guests.

3 Views 7 Downloads
Concepts

Resource Details

Grade
12th
Subjects
Math
2 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
1 hr
Instructional Strategies
Inquiry-Based Learning
1 more...
Included Materials
  • Project

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


L'jon P.
The wide variety of subjects and extent of higher level thinking activities really boost my lessons!
L'jon P., Tutor
Knoxville, TN