Menu Planner

Students plan a menu for a family of four for a day. They estimate the cost of purchasing items on that menu based on a $ 50.00 budget and calculate the actual costs of those items and compare the estimated and actual costs.

6th - 8th Math 6 Views 16 Downloads
Resource Details

1 more...
Resource Type
Lesson Plans
1 hr

What Members Say

Sherri L.
Lesson Planet helps me search from such a large variety of creative and innovative teaching ideas from dedicated teachers. I am always looking for ideas to better teach my students and solicit the help of others in the education field. Many of the lessons guide students from concrete to abstract learning. Keep up the great work!
Sherri L., Teacher
Watkinsville, GA