Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Monthly Cost of Living - Food

Students determine how much they would need to feed a family for a month. They plan meals and use Internet grocery stores to find the cost of individual food items. They brainstorm in small groups to come up with 1 weeks worth of menus.

9 Views 18 Downloads
Resource Details

Grade
4th - 7th
Subjects
Math
2 more...
Resource Type
Lesson Plans
Language
English
Instructional Strategy
Simulation
Included Materials
  • Worksheet

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Chiara V.
Lesson Planet has helped me a lot!
Chiara V., secondscience