Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Monthly Cost of Living - Menus

In this economics worksheet, students plan the meals for the period of one week. The cost for the food is then computed through looking them up on the Internet.

3 Views 11 Downloads
Resource Details

Grade
6th - 8th
Subjects
Math
1 more...
Resource Types
Worksheets
2 more...

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


April W.
Lesson Planet has been great. It has showed me how to create different science lessons for the young students in my class.
April W., Home schooler
Boston, MA