Out to Lunch

Fourth graders use their computation skills and a menu from a local restaurant to plan a lunch with a cost of $5.00 or less.

4th Math 3 Views 10 Downloads
Resource Details

1 more...
Resource Type
Lesson Plans
1 hr

What Members Say

Jessica H.
Lesson Planet has been a lifesaver for me, especially when I am in a time crunch and need a resource quickly. While I consider myself a very creative person, sometimes I need to utilize the great ideas of fellow teachers to get my creative juices flowing. Lesson Planet has been pivotal in this regard.
Jessica H., Teacher
Bethlehem, GA