Pizza Place Promotion

This Pizza Place Promotion activity & project also includes:

The longer you wait to try the new pizza place, the more it's going to cost you! This real-world problem about how the cost of pizza varies with respect to time is a good example of how piecewise functions are used to describe relationships between quantities in everyday life. Learners use the given function to answer questions about the price of a pizza in six different scenarios. The exercise is suitable for either instruction or assessment.  

28 Views 26 Downloads
CCSS: Designed
Resource Details

Grade
8th - 12th
Subjects
Math
2 more...
Resource Types
Worksheets
4 more...
Duration
30 mins
Instructional Strategies
Inquiry-Based Learning
2 more...
Usage Permissions
Creative Commons
BY-NC-SA: 4.0
cc