Pizza Your Way

Students use real life situations not only to add, subtract, multiply, and divide decimals but to use percents and ratios. They access a website imbedded in this plan to calculate a variety of costs for people having pizza.

3rd - 4th English Language Arts 3 Views 8 Downloads
Resource Details

English Language Arts
3 more...
Resource Type
Lesson Plans

What Members Say

Newton R.
Lesson Planet is an instant resource that I can rely on for content standards.
Newton R., Teacher
Saint Petersburg, FL