Price per Pound and Pounds per Dollar

This Price per Pound and Pounds per Dollar activity & project also includes:

Help learners understand the concept of unit rate as it is applied to buying beans at a grocery store. The objective is to determine the unit rate in two ways, and then apply each ratio to an additional problem. The attached commentary makes use of ratio tables and encourages instructors to discuss the different strategies that can be used to solve these problems. 

211 Views 188 Downloads
CCSS: Designed
Pros

  • A real-life exercise that students will use over and over
  • Uses a ratio table
Cons

  • None
Common Core