Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Ratios (Cost of a Habit)

Students consider an individual habit and its cost. They study ratios and proportions, and use that knowledge to calculate the cost of a habit over extended periods of time. write a detailed comparison of the costs.

3 Views 14 Downloads
Resource Details

Grade
6th - 8th
Subjects
Visual & Performing Arts
3 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
2 days

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Thomas A.
Lesson Planet provides plans that are a snap to personalize or utilize as is. Providing rigor and relevance the lessons are an excellent resource. I highly recommend LP for both the new teacher and the well seasoned pedagogue.
Thomas A., Teacher
Hesperia, CA