Shopping the Sunday Circular

Pupils demonstrate an understanding of price-per-unit mathematics. In this computation lesson, learners accurately figure the unit price of grocery items. They create a chart and record the item, the price, the size and the cost per item.

3rd - 8th Math 13 Views 52 Downloads
Resource Details

Subjects
Math
2 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
Skills Practice

What Members Say


Erica A.
Lesson Planet is absolutely amazing! I teach at a school in the Dominican Republic and rely heavily on the internet for resources. Now, I no longer have to sift through the huge amounts of irrelevant information generated by internet search engines - I love being able to find creative lessons and worksheets for my students in a matter of minutes!
Erica A., Teacher
Durham, NC