Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Shopping-- Word Problems with Money

In this math worksheet, students solve real life word problems pertaining to spending money on school supplies in a store. Students use basic operations to calculate cost of buying specified items. Note: All prices are in pounds and pence.

6 Views 39 Downloads
Resource Details

Grade
4th - 5th
Subjects
Math
1 more...
Resource Types
Worksheets
1 more...