Unit Rates

For this unit rates worksheet, 6th graders solve 10 different problems that include determining the rate of various events. First, they determine the number of letters in a particular number of messages. Then, students determine the number of calories per serving in a pie. They also determine the price per hour given the cost.

6th Math 8 Views 59 Downloads
Resource Details

Subjects
Math
2 more...
Resource Types
Worksheets
1 more...

What Members Say


Paul H.
Hi, I was recently hired as a middle school science teacher in Newark, NJ. I received a call on a Friday and was asked to begin the following Monday. As a new teacher, and with only 3 days to prepare, I was really feeling the pressure. The school requires 2 weeks of lesson plans every Sunday, so I began searching the web for help. Thank goodness I found Lesson Planet. I still use the site everyday to form great lessons and activities for the kids.
Paul H., Teacher
Lakewood, NJ