Unit Rates

This Unit Rates interactive also includes:

New Review

Sometimes you just want to know the cost of one apple. A fun interactive lets learners explore the unit costs of fruits, vegetables, and candy. It shows how ratios to express ratios symbolically and on a double number line.

6 Views 7 Downloads
CCSS: Designed
Instructional Ideas

  • Use the resource as part of a review
Classroom Considerations

  • Pupils should be familiar with double number lines
  • Instructors must set up an account to access the teacher tip sheet
Pros

  • Includes lesson plans and activity ideas from teachers
  • Immediately scores users' answers
Cons

  • None