Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Word Problems 3

In this math worksheet, students solve word problems pertaining to the cost of operating 4 different cars. Students calculate gasoline use and cost for 5 years to operate each car.

3 Views 18 Downloads
Resource Details

Grade
6th - 7th
Subjects
Math
1 more...
Resource Types
Worksheets
1 more...

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Misty W.
I used Lesson Planet for my student teaching and found it to be an invaluable tool full of wonderful ideas.
Misty W.
Taylors, SC