Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Buying School Supplies: Find the Cost

For this addition worksheet, students find the cost of sets of items. Items appear at the top of the worksheet with costs under them. Students look at "picture problems" of the items to add and determine cost of the set.

3 Views 15 Downloads
Concepts

Resource Details

Grade
2nd - 3rd
Subjects
Math
1 more...
Resource Types
Worksheets
2 more...
Included Materials
  • Answer Key

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Tara D.
LP is awesome. Thanks.
Tara D.
Eastsound, WA