Would You like Fries with Your Order?

Ever wonder what you are paying for a single fry at McDonald's? An engaging lesson compares the cost per fry in a small order to a larger order. It's a great application of unit rate that is sure to make your classes hungry for more!

3 Views 3 Downloads
CCSS: Designed
Instructional Ideas

  • Buy fries to bring in and analyze, perhaps from a competing chain
  • Incorporate as an introduction to unit rates
Classroom Considerations

  • Requires previous work with ratios
Pros

  • Offers sequel ideas to expand on the learning during the lesson
  • Uses a real-world connection your classes find relevant
Cons

  • None
Common Core