Lesson Plan
Curated OER

Buying vs. Leasing Car

For Teachers 7th - 12th
Students use the Internet and worksheets to calculate the costs, advantages and disadvantages to buying or leasing a car. They write a summary of their investigation and decide which option they think is better.
Worksheet
Curated OER

Topics in Math

For Students 10th - 11th
In this consumer mathematics learning exercise, students explore a variety of topics in mathematics including simple interest, perimeter, area, volume, translating words into symbols, percentage problems and mortgage calculations. The...
Lesson Plan
Curated OER

Math for the Frontier

For Teachers 3rd - 5th
Students explore the concept of inflation. In this inflation lesson, students compile a list of necessities they would need to take with them if they were moving to a new state next month. Students compare their list with that of a...
Lesson Plan
Curated OER

What proportion of rough rice is prepared into consumable rice?

For Teachers 5th
Fifth graders find the percentages of rough rice that can be eaten. In this percentage lesson, 5th graders look at 100 lbs. of rough rice and see the steps needed before it can become the white rice sold in stores. They find the...
Lesson Plan
Curated OER

Saving Humpty Dumpty;Recycling, Environmental Science, Math, Ecology, Athletic Shoes

For Teachers 6th - 12th
Learners describe how shoe design, manufacturing, retailing, consumer use, and disposal impact environments and societies. They discuss ways to reduce, reuse, or recycle resources in the life-cycle for a shoe product.
Lesson Plan
Curated OER

Equivalents Bingo-Enrichment Activity

For Teachers 6th - 8th
Sometimes you need to play a game in order to reinforce learning. Use Bingo cards to review the equivalents for both dry and liquid portions. Playing Bingo helps learners to practice recognizing measurement units, abbreviations, and...
Lesson Plan
Visa

Making Decisions

For Teachers 7th - 10th Standards
What economic factors can influence personal and financial decisions? In an effort to understand opportunity costs and the time value of money, pupils engage in role-playing activities and discussion, as well as view a PowerPoint...
Worksheet
Curated OER

The Fourth Grade Grocer

For Students 5th
In this word problems worksheet, 5th graders read and solve the five word problems about grocery costs. Students must show their work.
Lesson Plan
1
1
Baylor College

Food Webs

For Teachers 2nd - 5th
Explore various ecosystems from around the world as your class discovers the interdependence of all living things. Using the provided sets of ecosystem cards, young scientists work in small groups building food webs to demonstrate the...
Worksheet
Curated OER

Money Word Problems Test

For Students 3rd - 4th
In this solving story problems with money worksheet, students find the amount of change and coins needed to solve. Students solve nine problems.
Lesson Plan
Curated OER

Simulation and Accounting Practices

For Teachers 9th - 12th
  Young scholars implement their knowledge about accounting practices into a simulation activity.  In this secondary consumer/business math lesson, students participate in a simulation centered on the life of the people during...
Worksheet
Curated OER

Final Analysis

For Students 7th - 9th
In this consumer mathematics instructional activity, students calculate the total amount of money they earned during a project given. Then they transfer the expenses from each month to find their totals. Students also calculate to find...
Lesson Plan
PBS

What Is Money?

For Teachers 4th - 5th
Early learners participate in a bartering activity during which they make connections to money and consumer concepts. They simulate buying and selling situations with one another then visit an exhibit at the Federal Reserve Bank of...
Lesson Plan
Curated OER

Nutty for Nutrition

For Teachers 9th - 12th
Students create a PowerPoint presentation detailing daily intake of nutrients. For this nutty for nutrition lesson, groups of students conduct Internet research to determine what type of nutrients should be consumed on a daily basis. ...
Lesson Plan
Curated OER

Using Credit: Not for a Billion Gazillion Dollars

For Teachers 5th
Fifth graders explore the concept of credit. In this consumer education lesson plan, the teacher uses the book Not for a Billion Gazillion Dollars to lead the class in a discussion about credit, debit, and income. Students then analyze...
Lesson Plan
Curated OER

Open & Operating: The Federal Reserve Responds to September 11

For Teachers 10th - 12th
Students investigate the purpose of a central bank.  For this economics/consumer mathematics lesson, students explore the actions of the Federal Reserve after the events of September 11, 2001.  Students investigate the role of...
Lesson Plan
Curated OER

The Money Circle

For Teachers 9th - 12th
Students investigate the Federal Reserve System.  In this Mathematics/Economics lesson, students explore the role of the Federal Reserve in promoting a stable economic environment.  In this multi-lesson unit of study, students...
Lesson Plan
Curated OER

Applied Maximum Minimum Problems

For Teachers 12th - Higher Ed
Students investigate the maximum and minimum of a graph as it related to cat food. In this calculus instructional activity, students analyze the amount of cat food a cat consumes, identifying the maximum and minimum amount. They graph...
Lesson Plan
Curated OER

How Much Energy Do You Use?

For Teachers 3rd - 6th
Students take a survey of energy-consuming appliances in their homes and calculate the daily cost of operating these machines. They identify those appliances that consume the most energy and consider ways to reduce the amount of energy...
Worksheet
Curated OER

The Fundamental Theorem and IVP's

For Students 11th - Higher Ed
In this math worksheet, students practice solving the problems concerning the concept of energy consumption. They also review the Fundamental Theorem of Calculus.
Lesson Plan
Curated OER

Graph Those Stickers!

For Teachers 1st - 2nd
Students graph fruit. In this graphing lesson students create a graph using fruit label stickers. Students place a sticker on the graph when the fruit has been consumed.
Lesson Plan
1
1
Baylor College

Breathing Machine

For Teachers 2nd - 5th
Take a deep breath and have your class construct working models of a lung! Using 500ml plastic bottles as the chest cavity, and balloons for the lung and the diaphragm, learners work in groups to make a model. The models help them to...
Unit Plan
Water

Global Water Supply Elementary School Curriculum

For Teachers K - 5th Standards
Water is the focus of an interdisciplinary unit that brings awareness to its daily use around the world and the importance of conservation. Worksheets challenge scholars to match words and definitions, trace, complete a maze, and solve a...
Worksheet
Curated OER

Restaurant Bills- Working With Money

For Students Pre-K - 6th
In this consumer math activity, students working in small groups allow one member to choose two items. They add up the prices either mentally or using pencil and paper. They announce the answers in order to check the work.

Other popular searches