Curated OER
The Teenage Consumer
Students think critically regarding teenage spending. In this data collection lesson, students discuss teenage consumers and their spending habits. Students note their own spending habits for comparison purposes.
Curated OER
I'll Have an Order of Subtraction Please!
Students explore number values by completing consumer math worksheets. In this math functions lesson, students identify the use of a decimal in numbers and the place values that are represented when dealing with money. Students complete...
Curated OER
Adding and Subtracting Bears and Goats
First graders evaluate math problems using farm animals. In this consumer math lesson, 1st graders discover math problems which concern quantities of farm animals. Students discover new strategies to help them analyze their...
Curated OER
Marta Pricing Options
Third graders determine whether buying a "package deal" is really the best deal. In this consumer math lesson, 3rd graders watch a video clip and use math skills to solve a word problem determining which "package deal" is the best deal.
Curated OER
Store Wide Sale
Students practice figuring percentages by solving written shopping problems. In this consumer math instructional activity, students read several scenarios dealing with items on sale and must figure out the new price. Students...
Curated OER
Count On It!
Students practice counting money. In this consumer math lesson, students identify the various U.S. coins and group them in various ways to equal a dollar. Students will use the money they collected for a donation towards a non-profit...
Curated OER
Equivalents Bingo-Enrichment Activity
Sometimes you need to play a game in order to reinforce learning. Use Bingo cards to review the equivalents for both dry and liquid portions. Playing Bingo helps learners to practice recognizing measurement units, abbreviations, and...
Curated OER
Fill 'Er Up
Young scholars identify how many smaller units can be found in a later unit. In this geometry lesson, students calculate the volume and the transfer amount to a smaller unit. They solve real life problems using the formula for volume.
Math Worksheets Land
Multistep Ratio and Percent Word Problems - Independent Practice Worksheet
Math in real life IS a thing and your learners can see how when they practice ratio word problems. Use the handy ratio to convert between measurements and figure out the answer when given a change of information. Resource also comes with...
Consumers Energy
The Cost of Electricity
How much is your toaster costing you every day? Young environmentalists calculate the monetary costs of household appliances based on their average consumption of wattage.
Curated OER
Prairie Food Chains & Webs
Students complete a food chain. For this ecosystem lesson, students learn about producers, consumers and decomposers. Students identify herbivores, carnivores and omnivores and complete two worksheets.
Curated OER
Intermediate Activity: Energy Guide Labels
Students explore energy efficient appliances. In this economics and ecology instructional activity, students compare and analyze EnergyGuide labels of various appliances. Students discuss federal government involvement with...
Curated OER
Simulation and Accounting Practices
Young scholars implement their knowledge about accounting practices into a simulation activity. In this secondary consumer/business math lesson, students participate in a simulation centered on the life of the people during...
Curated OER
Open & Operating: The Federal Reserve Responds to September 11
Students investigate the purpose of a central bank. For this economics/consumer mathematics lesson, students explore the actions of the Federal Reserve after the events of September 11, 2001. Students investigate the role of...
EngageNY
Markup and Markdown Problems
There is a 100 percent chance this resource will help pupils connect percents to financial literacy. Young mathematicians use their knowledge of percents to find markups and markdowns in financial situations in the seventh segment in a...
PricewaterhouseCoopers
Consumer Fraud
Falling into the hands of a credit scam is much too common these days, and the young adults in the classroom need to be prepared. Through the activity, learners discover how to be a safe spender and use common sense when...
Curated OER
Give It Back From a Snack Lesson 2: Invest With the Best
Students survey schoolmate as to what type of snacks they would prefer to purchase. They graph the results and apply them to planning a classroom snack sale while examining what wants, needs, and consumers are.
Curated OER
Potato Ways
Students analyze the packaging process. In this consumer awareness lesson, students analyze the process of packaging a potato and identify positive and negative ways of packaging. Students study statistics on an overhead transparency to...
Curated OER
Money Management-Grocery Shopping for a Family Profile
Learners investigate a family profile and design a menu plan. In this consumer science instructional activity, students plan and prepare a weekly menu based on a family profile.
Curated OER
Math for the Frontier
Students explore the concept of inflation. In this inflation lesson, students compile a list of necessities they would need to take with them if they were moving to a new state next month. Students compare their list with that of a...
Curated OER
Cards, Cars and Currency
Students investigate the deals presented with cards. In this math lesson, students investigate the pros and cons of having a credit card. They calculate interest and fees for credit cards.
Curated OER
Give it Back from a Snack
Students conduct and analyze a survey about snacks. In this graphing lesson, students ascertain which snacks would be the best choice for the community. Students hold a sale and decide how the money could best be spent for the school...
Curated OER
Buying a Car
Students complete the PLATO ¿¿ Educational Software lesson: Math Problem Solving: Car Costs to determine if he/she can afford to drive the car they are planning to buy.
Curated OER
What proportion of rough rice is prepared into consumable rice?
Fifth graders find the percentages of rough rice that can be eaten. In this percentage lesson, 5th graders look at 100 lbs. of rough rice and see the steps needed before it can become the white rice sold in stores. They find the...