Hi, what do you want to do?
Curated OER
Dime Store Math
In this dime store math learning exercise, students using the information provided in each of nine boxes, calculate how many packages will be available to their customers.
SMART Project
Shop with Us at Whelan School
Third graders use their math and research skills to create and manage a classroom/school store. They use a computer to manage, organize and access information. They practice pricing products, computing sales, counting money and...
Curated OER
Math Online Exercises
In this online math exercises worksheet, students calculate the answers to a multiplication table, exchange specific amounts of money to pence and solve twenty-six multiplication and division math problems. Students check their answers...
Illustrative Mathematics
The Price of Bread
As part of an initiative to strengthen our young adults' financial understanding, this problem explores the cost of bread and minimum wage since the 1930s. Learners are asked to find the percent increase from each year and compare it...
Curated OER
Counting Money
Students read, write, and identify different coin combinations and use this information in real-world situations.
Mathed Up!
Percentages
Review a percentage of math skills. Designed to review for the General Certificate of Secondary Education Math assessment, the resource provides practice with a variety of percent problems. Items provide pupils problems ranging from...
Concord Consortium
Rising Prices
What will that cost in the future? The scenario provides pupils with a growth as a Consumer Price Index. Learners create functions for a given item to determine future prices and graph them. Class members then compare their functions to...
Noyce Foundation
Cat Food
Determine the right mix of cans of cat food. The resource consists of an assessment task to determine the cost to feed two cats for a specific number of days and requires scholars to interpret remainders within a context....
Mathed Up!
Utility Bills
What is the total cost? Provided with seven problems, pupils determine the total cost for utilities. Scholars determine the amount of the utility used and determine the cost based upon the given unit rate. The resource is part of a prep...
Curated OER
A Penny Saved is a Penny Earned
Students explore the concept of exponential growth. In this exponential growth lesson, students manipulate power models with base 2. Students discuss what would happen if you doubled a penny over the course of 20 days. ...
Curated OER
A Trip to Colonial Virginia
Students consider prices while planning a trip to Colonial Virginia. In this budgeting lesson, students construct an itinerary of events for a vacation. Students are responsible for working within the approved budget.
Math Mammoth
Word Problems 3
In this math instructional activity, learners solve word problems pertaining to the cost of operating 4 different cars. Students calculate gasoline use and cost for 5 years to operate each car.
Curated OER
The Bank of Good Habits
Students explore investing and saving. In this investing lesson, students identify their own financial goals and hurdles to success, calculate interest, and simulate banking and investing transactions. Incentive certificates, a quiz, and...
Curated OER
Doubling and Halving
In this mathematics instructional activity, learners identify how to solve by doubling and halving. They use strategies like doubling and thirding to calculate answers to each of the equations on the sheet.
Curated OER
Buying on Credit
Explore using credit in this financial responsibility and math instructional activity. Learn to identify the acronym of "PRT" as Principle x Rate x Time, then calculate interest based on this formula. Do some real-world problem solving...
Curated OER
2002 State Flower Show
Here is another State Quarter lesson. This one uses the Mississippi State Quarter. Pupils utilize beautifully-designed worksheets embedded in the plan, to practice calculating which combinations of flowers they can afford to buy. They...
Curated OER
Solving Real Life Problems
How do you solve a real-world math problem? Start by thinking about the five steps to good problem solving, which include reading, extracting data, choosing a calculation, showing work, and stating a solution. Well done!
Illustrative Mathematics
Kimi and Jordan
A single activity gets your math class to solve a word problem using two linear equations and two variables. They compare the summer earnings of Kimi and Jordan and then graph the solutions to determine who will save the most money in a...
Yummy Math
US Holiday Candy Sales
Candy is a big business! Calculate the amount of money consumers spent on major holidays—Easter, Halloween, Christmas, Hanukkah, and Valentine's Day—based on the total amount of candy sales from 2011 and the percentage of each holiday's...
Illustrative Mathematics
Coupon Versus Discount
All too often stores give coupons for an item, but when you go into buy it, the item is on discount. The store won’t take the coupon if the discount is used. So what do you do, use the coupon or take the discount? This activity...
Curated OER
Money Management Part II: Checking Accounts
Having money is great, learning to manage it wisely is imperative. First, the class has a discussion on the value and convenience of having a checking account. Then, they practice filling out deposit slips, keeping an account register,...
Illustrative Mathematics
Setting Goals
Setting financial goals is a common occurrence in middle school that your learners can practice using this activity. They will be able to solve for how many hours Seth needs to work to save up for a skateboard, helmet, and trip. The...
Curated OER
A Valuable Quarter
Your young bankers model an account balance with an exponential function and solve the equation by extracting a root or taking a logarithm. The task involves the context of annual and compounding interest as well as some interesting...
EngageNY
Why Do Banks Pay YOU to Provide Their Services?
How does a bank make money? That is the question at the based of a lesson that explores the methods banks use to calculate interest. Groups compare the linear simple interest pattern with the exponential compound interest pattern.