Lesson Plan
Curated OER

Math TODAY - The New Color of Money

For Teachers 9th - 12th Standards
Students work with large numbers when determining the height of a stack of $20 bills.
Lesson Plan
Curated OER

The Statistics of Coins

For Teachers 6th - 8th
Middle schoolers use skills of observation, recording, and calculation to provide an overview of years of cents (pennies) in circulation in the local area.
Lesson Plan
Curated OER

Exchanging Money in the Dominican Republic

For Teachers 9th - 12th
Young scholars explore the concept of the international exchange rate. They explore a website, identify the value of the Dominican peso, calculate the value of bills and coins in Dominican pesos and U.S. dollars, and complete various...
Lesson Plan
Curated OER

Funny Money

For Teachers 11th - 12th
Learners are rewarded for attendance. In this school-wide rewards lesson, students earn "dollars" for attendance and being in class on time. Learners use those dollars to bid on everyday items of their choice.
Lesson Plan
Curated OER

A Penny for Your Thoughts

For Teachers 1st - 4th
Students collect pennies to donate to Kiwanis International for their international effort to buy salt for children's bone development. They calculate the amount of money donated, calculate how many children will receive salt, and write...
Lesson Plan
Curated OER

A Family Day Out

For Teachers 3rd - 4th
Students use all four operations to solve word problems involving money. A story about a family's day trip is included with sample word problems included. They must calculate costs, change, and budgeting. They report their calculations...
Lesson Plan
Curated OER

Going Camping

For Teachers 6th - 8th
Students explore the concept of budgeting. In this budgeting lesson, students pretend to have $120 to spend on camping gear for a camping trip. Students decide which items are absolutely necessary. Students calculate the total amount...
Lesson Plan
Curated OER

Banking And Making Change

For Teachers 12th
Twelfth graders simulate making purchases based on infromation located in supermarket flyers. Working in groups, 12th graders alternately make purchases and calculate change from a given amount. Students role play common bank...
Lesson Plan
Curated OER

Can I Afford This Apartment?

For Teachers 8th - 12th
Students explore the concept of cost of living. In this cost of living lesson, students calculate the cost of living in an apartment along with other living expenses.
Lesson Plan
Curated OER

Why Use Money? Getting What We Need

For Teachers 6th - 8th
Middle schoolers learn the difference between purchase, barter, and payment for service, then explore how the Akan and North African people used a barter system to exchange gold and salt. They identify the most efficient ways of...
Lesson Plan
Curated OER

Invest in Yourself

For Teachers 9th - 12th
Students develop the concept of finances. In this finance lesson, students watch a video called, "Moving Out." Students calculate the finances of a character in the video. Students experience various budget scenarios such as earning...
Worksheet
Curated OER

Estimation Worksheet

For Students 4th - 8th
In this estimating worksheet, students solve 9 problems in which they use estimation and calculation to determine the answers. The first 2 sections are dealing with money and the second 2 are not. Students can determine whether their...
Lesson Plan
Curated OER

Spend, Save, Invest or Donate (9-12)

For Teachers 9th - 12th
Students explore the concept of personal finance. In this philanthropy lesson, students examine decisions they make about money as they discover the definitions of philanthropy, resources, scarcity, choice, benefits, costs, opportunity...
Lesson Plan
Curated OER

Thinking About Credit

For Teachers 6th - 8th
Middle schoolers examine the use of credit such as installment purchases and credit cards. In this credit lesson, students learn the vocabulary associated with credit usage such as mortgage, credit report/score, and debit cards. They...
Worksheet
Curated OER

Salary Problem

For Students 9th
In this algebra worksheet, 9th graders calculate the amount of money someone will earn in 30 days, breaking it down to daily. So the first day someone earns 1cent, the second 2 cents et..all the way up to 30 days.
Interactive
CK-12 Foundation

Displaying Categorical Variables: Spending Habits

For Students 6th - 10th Standards
Bar or circle graph—which is best? Given a circle graph and a total amount of money earned, pupils calculate the amount of money in each category. Learners use the calculated amounts to create a bar graph and compare the two displays.
Lesson Plan
Curated OER

Compounding with a 5% Interest Rate

For Teachers 9th - 12th Standards
The balance in an account continuously compounding interest is the context of this engaging task. Your young accountants will investigate the ending balance in an account as they compound the interest more and more. Learners write the...
Handout
PBS

The Lowdown — Living Wages in CA: Ratio and Rate in the Real World

For Students 5th - 7th Standards
How much money is enough money? Future wage earners explore the minimum hourly wage and then use it to calculate monthly and yearly earnings. They use an interactive to consider living costs and determine whether earning a minimum wage...
Lesson Plan
Curated OER

School Fair Cakewalk

For Teachers 1st - 12th
Students identify and research various suitable school carnival activities. Then they work together to plan, design, and run all aspects of a school carnival. Students also add up their costs for the event and the amount of money it...
Worksheet
Curated OER

Converting Fractions to Decimals

For Students 4th - 5th
These fractions need to be converted to decimals, but no calculator is needed. Scholars examine two examples which explain the process briefly before completing 16 fractions with denominators of either 10 or 100. For the next section...
Interactive3:32
1
1
Scholastic

Study Jams! Proportions

For Students 4th - 7th Standards
Join Zoe and Sam as they use proportions to budget money for their Green Earth Club. Watch as they set up and solve a series of proportions using cross multiplication and division. A great resource that brings together prior knowledge of...
Assessment
Illustrative Mathematics

Bob's Bagel Shop

For Students 10th - 12th Standards
When Bob starts planning out the average money made per customer, he needs some help. Young mathematicians look at the probability of how many bagels are purchased from one person, and then creates an equation based on the amount...
Organizer
Arizona Department of Education

Be Independent / Life Management Skills

For Teachers 9th - 12th
Living independently is about more than managing money. Learn how to manage time, balance responsibilities, and calculate overtime and income with a set of activities about life management skills.
Performance
Radford University

Movie Projector Cost

For Teachers 9th - 12th Standards
Small groups analyze the attendance at a movie theater and determine the amount of money made for per show. Team members calculate the number of shows it would take for a theater to make a profit after purchasing a new digital projector....

Other popular searches