Lesson Plan
Curated OER

Profitable Soda Stand

For Teachers 8th - 10th
Am I making any money? Help learners determine if their fictitious soda stand is turning a profit. They graph linear equations using the slope and y-intercept and identify the best price to use to sell soda. They identify the domain and...
Activity
101 Questions

Bottomless Mug

For Teachers 9th - 12th Standards
How much coffee can you actually drink? An intriguing lesson has learners consider an advertisement for a bottomless mug of coffee. While considering the price of the mug, they analyze different scenarios to determine the cost-saving...
Lesson Plan
Federal Reserve Bank

Financial Fables: Shopping Wisely with Olivia Owl

For Teachers K - 5th Standards
Cover two subjects with one lesson! First, dive into English language arts; read an eBook, answer comprehension questions, and complete a cause and effect chart about the financial fable, Shopping Wisely with Olivia Owl. Then, take...
Worksheet
Yummy Math

Which is the Best Deal on Candy?

For Students 6th - 8th Standards
Buying enough candy for trick-or-treaters without spending a lot of money can be the ultimate Halloween trick. Middle schoolers solve two holiday-themed word problems to determine which brand of candy is the better deal, based on cost...
Assessment
Mathematics Assessment Project

T-Shirt Sale

For Students 7th - 8th Standards
Everyone loves a sale! As pupils investigate a sale on t-shirts, they determine the percent discount and original prices.
Lesson Plan
Curated OER

Deal or No Deal?

For Teachers 4th - 6th
Using a game format, learners engage in an activity called Deal or No Deal. Taking real life scenarios involving items for sale, such as cereal boxes three for $5.00, they determine whether an example is a deal or not. This lesson...
Lesson Plan
Curated OER

Dream Home Mathematics

For Teachers 6th
Explore the concept of budgeting with sixth graders. They will pick a career on note card made by the teacher. They then use the information on the card such as salary, expenses, and career to create a life for themselves. They also...
Lesson Plan
Curated OER

Operation Spaghetti

For Teachers 3rd - 5th
Find the math in recipes. Young chefs will follow a recipe and investigate the total cost for materials. They measure amounts of food necessary for the recipe and compute the per person cost.
Lesson Plan
PBS

U.S. Agricultural Subsidies and Nutrition

For Teachers 8th - 12th
Most young people don't spend a lot of time thinking about why some foods cost less than others. This resource uses clips from the documentary, Food, Inc. to explore the impact of agricultural subsidies on nutrition, health, and the...
Assessment
Mathematics Assessment Project

Printing Tickets

For Students 8th - 10th Standards
That's the ticket! Pupils write and investigate two linear functions representing the cost of printing tickets. Individuals then determine which of two printing companies would be a better buy.
Activity
PBL Pathways

Maximizing Movie Revenue

For Students 10th - Higher Ed Standards
Can theaters increase profits by raising or lowering ticket prices? Using data from the National Association of Theater Owners, classes consider this question. The project-based learning activity includes both a profit and revenue...
Lesson Plan
Curated OER

All The Bell & Whistles

For Teachers 9th - 12th
Young adults are so eager to get that first cell phone. And, cell phones have so many cool extras! Learners conduct real-life research to determine which cell phone carrier offers the best deals on things like wall paper, ringtones, and...
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Field Day Scarcity

For Teachers K - 2nd Standards
Introduce young mathematicians to concepts of financial literacy with this open-ended word problem. With seven dollars to spend during field day and given a list of available items and their prices, children must determine how they want...
Assessment
Mathematics Assessment Project

Best Buy Tickets

For Students 9th - 12th Standards
Everyone wants the best price when shopping — no matter what they are trying to buy. Given pricing information, pupils must solve a system of equations to determine the best option for printing tickets.
Lesson Plan
Curated OER

Build Your Dream Bedroom

For Teachers 7th Standards
Designers measure their own rooms and produce a scale drawing. They use the Internet to visit sites to find the costs of purchasing new carpet, paint, or anything else they would like to add to their room. Using a $1500 budget, they will...
Lesson Plan
Curated OER

Insurance Quotes

For Teachers 9th - 12th
You're in high school and you just got the coolest car ever! But, now you need to start thinking about car insurance. Luckily, your teacher prepared you by engaging you in a life skills lesson like this one. The class actually calls...
Lesson Plan
Virginia Department of Education

How Much is that Tune?

For Teachers 7th - 10th Standards
Tune in for savings! Scholars investigate pricing schemes for two different online music download sites. After comparing the two, they determine the numbers of songs for which each site would be cheaper.
Worksheet
Central New Mexico Community College

Percent Word Problems

For Students 5th - 8th Standards
Take young mathematicians' understanding of percents into the real world with this series of word problems. Involving a variety of contexts from calculating scores on math tests and savings account interest, to determining sale prices...
Lesson Plan
Curated OER

Trading Around the World

For Teachers 5th - 8th
Students role play as international traders from different continents. They negotiate prices and resolve trade barriers to better their understanding of free trade.
Lesson Plan
Curated OER

Year Book Page Special Shape Collage

For Teachers 8th - 10th
Students design a collage of pictures for a yearbook that make a shape. They determine the area of the shape and the price of putting the collage in the yearbook.
Lesson Plan
Curated OER

That was Then, This is Now

For Teachers 5th - 10th
Students compare and contrast data charts and statistics for food prices of now and in the past. In this food prices lesson plan, students answer short answer questions and calculate computations.
Worksheet
Curated OER

Sky High Fuel

For Students 4th - 5th
In this fuel price worksheet, students examine a chart that shows fuel prices between 2001 and 2005. They compute the answers to 3 word problems in which they work with finding average. They complete an extension activity in which they...
Lesson Plan
Curated OER

School Store

For Teachers 4th
Fourth graders complete a worksheet where they calculate costs of items in a school store by using multiplication. In this multiplication lesson plan, 4th graders find the total cost of all the supplies and the cost per item.
Lesson Plan
Curated OER

Cost Of Cool

For Teachers 9th - 12th
Students explore how marketers use the idea of "cool" to sell clothing and accessories, and become aware of their own attitudes and perceptions about what is cool. They become aware of what motivates them to buy certain things