Unit Plan
CK-12 Foundation

Ck 12: Elem Math: Dividing to Find the Unit Price

For Students 3rd - 5th
[Free Registration/Login may be required to access all resource tools.] Students practice using division to find the unit price.
Activity
McGraw Hill

Glencoe: The United States Economy

For Students 9th - 10th
This site gives a concise outlook of the United States Economy in the early twenty-first century. The summary is brief, but it is easy to read and understand. Includes numerous links to graphs.
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Illustrative Mathematics: 8.ee Dvd Profits, Variation 1

For Teachers 8th
Eighth graders examine the costs of producing DVDs, taking into account the cost of building a factory. They need to look at units costs for DVDs, fixed prices, and building costs. They are asked to compare the costs for producing them...
Unit Plan
Texas Education Agency

Texas Gateway: Chapter 4: Demand and Supply in Financial Markets

For Students 11th - 12th
By the end of this section, you will be able to identify the demanders and suppliers in a financial market, explain how interest rates can affect supply and demand, analyze the economic effects of U.S. debt in terms of domestic financial...
Unit Plan
PBS

Pbs: Shower vs. Bath: Ratio and Rate

For Students 6th - 8th
Compare the cost of taking a shower with the cost of taking a bath. This interactive exercise focuses on using what you know about ratios to make a prediction about whether a shower or a bath is most cost effective and then requires...
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Illustrative Mathematics: 8.ee Peaches and Plums

For Teachers 8th Standards
In this task, 8th graders are shown graphs of two linear functions and are asked to compare the costs per pound of two fruits without knowing their actual prices. To do this, they need to think about slope and unit rates. Aligns with...
Website
Council of Foreign Relations

Terrorism Questions and Answers: Economics

For Students 9th - 10th
Part of an extensive website from the Council on Foreign Relations devoted to understanding all aspects of terrorism and its implications for the United States, this section focuses on the economic impact of the September 11, 2001...
Unit Plan
Khan Academy

Khan Academy: How the United States and Other Countries Experience Inflation

For Students 9th - 10th
How does inflation affect a country's well-being? What are some examples of high and low inflation?.
Unit Plan
Khan Academy

Khan Academy: Comparing Rates

For Students 5th - 7th
Example problem: Three different stores are offering a deal on pencils. Which store has the lowest price per pencil? Students receive immediate feedback and have the opportunity to try questions repeatedly, watch a video or receive hints.
Activity
Shmoop University

Shmoop: Ratios & Percentages: Unit Rate

For Students 9th - 10th Standards
Students learn about unit rate. The mathematics resource consists of examples and practice problems with answers.
Lesson Plan
Alabama Learning Exchange

Alex: How Much Does It Cost?

For Teachers 6th - 8th
Students will use an online mortgage calculator to determine the cost of financing a house over various lengths of time and at various interest rates. This lesson is excellent to include in a budgeting unit.
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Illustrative Mathematics: 7.rp Music Companies, Variation 1

For Teachers 7th
This lesson plan has students determine the unit rate and then determine the cost.
Handout
US Department of Labor

Bureau of Labor Statistics: u.s. Economy at a Glance

For Students 9th - 10th
The seven major economic indicators for the U.S. economy are listed here in an easy to read chart. The seven indicators are unemployment rate, change in hourly employment, average hourly earnings, consumer price index, producer price...