Lesson Plan
Curated OER

Rates And Unit Price

For Teachers 8th - 10th
For this rates and unit price worksheet, students problem solve and calculate the answers to ten word problems and mathematical equations dealing with ratios, proportion and missing values.
Unit Plan
EngageNY

Ratios and Unit Rates

For Teachers 6th Standards
This turn-key unit on ratios and unit rates walks through a 30-lesson unit on teaching proportional reasoning, with each lesson broken into detailed teaching notes and time allotments for all parts. An unbelievable resource when taken...
Lesson Plan
EngageNY

From Ratios to Rates

For Teachers 6th Standards
Rate ratios with unit rates and rate units. Pupils take ratios and determine their associated rates and unit rates. The scholars identify the different aspects of rates, the unit rate, and the rate unit. The lesson is the 16th in a...
Lesson Plan
Curated OER

Introducing the Concept: Rates

For Teachers 5th - 6th
Sixth graders explore rates as a specific type of ratio, using visual examples of unit rates and unit prices to increase comprehension. They also practice solving problems that are modeled by the instructor. The well-scripted lesson is...
Lesson Plan
EngageNY

Comparison Shopping—Unit Price and Related Measurement Conversions II

For Teachers 6th Standards
Which rate is greater and by how much? Pupils continue to compare rates to solve problems in the 20th portion of a 29-part series. Rates are presented in a variety of representations either using the same representation or different...
Worksheet
Federal Reserve Bank

The Rising Cost of College: Tuition, Financial Aid, and Price Discrimination

For Students 9th - 12th Standards
Are average college tuition and fees really rising in the United States? Here is a fascinating take on the rising cost of college tuition and how price discrimination may explain what is often seen as an insurmountable cost for...
Lesson Plan
EngageNY

Comparison Shopping—Unit Price and Related Measurement Conversions

For Students 6th Standards
Speed up your scholars' understanding of ratios. Class members compare ratios related with speeds presented in different representations. They then use the unit rates to make the comparisons. 
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Price per Pound and Pounds per Dollar

For Teachers 5th - 7th Standards
Help learners understand the concept of unit rate as it is applied to buying beans at a grocery store. The objective is to determine the unit rate in two ways, and then apply each ratio to an additional problem. The attached commentary...
Interactive
PHET

Unit Rates

For Students 6th Standards
Sometimes you just want to know the cost of one apple. A fun interactive lets learners explore the unit costs of fruits, vegetables, and candy. It shows how ratios to express ratios symbolically and on a double number line.
Worksheet
Curated OER

Total Cost and Unit Cost

For Students 4th - 5th
In this unit rate worksheet, students solve 6 problems in which the unit rate in a consumer math story problem is calculated. There are no examples or instructions.
Unit Plan
Radford University

Let's Buy a Car

For Teachers 9th - 12th Standards
Ready to buy a car? Learners research different makes and models of cars to decide on the best one to buy. They collect data on cost, fuel efficiency, safety ratings, and insurance costs, then create and analyze data displays to make...
Unit Plan
1
1
Mathematics Vision Project

Module 2: Systems of Equations and Inequalities

For Teachers 8th - 10th Standards
The brother-sister pair Carlos and Clarita need your class's help in developing their new pet sitting business. Through a variety of scenarios and concerns presented to the siblings, the learners thoroughly explore systems of equations...
Assessment
Achieve

Corn and Oats

For Students 6th - 10th Standards
How much land does a parcel hold? How much fertilizer does it take for a field of corn? Pupils answer these questions and more as they apply ratio reasoning and unit analysis. 
Activity
101 Questions

Shower v. Bath

For Teachers 6th - 8th Standards
Which requires more water--a bath or a shower? Given some specific criteria, learners attempt to answer the question. A video shows how long it takes to fill a gallon container using a faucet and a shower head. Using that information and...
Lesson Plan
Curated OER

What's the Price?

For Teachers 4th
Fourth graders learn about price and comparative shopping. In this price and comparative shopping instructional activity, 4th graders read Amy Axelrod's, Pigs Go To Market: Fun with Math and Shopping. They use the book to investigate the...
Activity
101 Questions

Super Bear

For Students 6th - 8th Standards
Bear with your classes as they explore unit rate and proportions using gummies! Gummy bears come in many different sizes, including a 2,250-gram super bear! The task asks learners to determine how many regular bears and how many mini...
Lesson Plan
Curated OER

Money: Bucks, Banks, and Business

For Teachers 6th - 8th
Put economics and currency exchange rates into a real-world application kids can understand. They'll compare bus fares from various cities around the world. Each child selects three international cities to research. They determine the...
Lesson Plan
National Research Center for Career and Technical Education

Business Management and Administration: Compound Interest - A Millionaire's Best Friend

For Teachers 6th - 12th Standards
Many math concepts are covered through this resource: percentages, decimals, ratios, exponential functions, graphing, rounding, order of operations, estimation, and solving equations. Colorful worksheets and a link to a Google search for...
Lesson Plan
Curated OER

Student Costs Data Table

For Teachers 5th - 7th
Learners compare and contrast two routes selected for a virtual field trip. They create a data table of educational activities, lodging, and meal costs using Microsoft Excel software.
Lesson Plan
Curated OER

Is Bigger Always Better?

For Teachers 6th - 8th
Explore rational numbers with the young mathematicians in your class. They will investigate decimals, fractions, and percents before ordering and comparing rational numbers. This multi-day unit includes differentiation activities and...
Lesson Plan
Curated OER

Popping Up Percents!

For Teachers 6th - 8th
Students find percents and unit price using popcorn.
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Peaches and Plums

For Teachers 7th - 9th Standards
According to the resource graph, which costs more: peaches or plums? Algebra learners compare two proportional relationships and then throw in a banana. Leaving out the scale helps students become intuitive about graphing. 
Lesson Plan
1
1
National Security Agency

Partying with Proportions and Percents

For Teachers 6th - 8th Standards
Examine ratios and proportions in several real-world scenarios. Children will calculate unit rates, work with proportions and percentages as they plan a party, purchase produce, and take a tally. This lesson plan recommends five...
Assessment
Balanced Assessment

At the Supermarket

For Students 6th - 8th
Grocery managers and chefs sure use lots of math. Scholars first use ratios and unit rates to determine a price for a can of corn. Once individuals have the pricing, they determine the amount of ingredients necessary to make brownies...