Hi, what do you want to do?
Curated OER
Breaking News English: University Fees
In this University fees instructional activity, students read the article, answer true and false questions, complete synonym matching, complete phrase matching, complete a gap fill, answer short answer questions, answer discussion...
Curated OER
Breaking News English: Argentina Beef
In this Argentina beef worksheet, students read the article, answer true and false questions, complete synonym matching, complete phrase matching, complete a gap fill, answer short answer questions, answer discussion questions, write,...
Curated OER
Breaking News English: Toyota Cars
In this Toyota cars learning exercise, students read the article, answer true and false questions, complete synonym matching, complete phrase matching, complete a gap fill, answer short answer questions, answer discussion questions,...
Curated OER
Breaking News English: Supermarkets
In this supermarkets worksheet, students read the article, answer true and false questions, complete synonym matching, complete phrase matching, complete a gap fill, answer short answer questions, answer discussion questions, write, and...
Curated OER
Breaking News English: Africa
In this Africa worksheet, students read the article, answer true and false questions, complete synonym matching, complete phrase matching, complete a gap fill, answer short answer questions, answer discussion questions, write, and more...
Curated OER
Test Your Speaking And Listening Skills: A Fair Price?
In this consumer awareness worksheet, students look at a shopping list and write what is a fair price for each item and how much is the maximum they would be willing to pay. Students discuss their lists and may visit stores to see if...
National Research Center for Career and Technical Education
Break-Even Point
How do companies determine the prices of their products? Marketing maestros discover the concepts of cost and break-even point through discussion, independent practice, and a collaborative assessment. The career and technology-oriented...
Mathematics Assessment Project
Best Buy Tickets
Everyone wants the best price when shopping — no matter what they are trying to buy. Given pricing information, pupils must solve a system of equations to determine the best option for printing tickets.
Curated OER
Social Studies Integrated with Writing Lesson Plan
First graders access prior knowledge about goods and pricing. In this scarcity lesson, 1st graders understand the meaning of scarcity and how it effects people. Students prepare for a boat trip and choose three things to...
Curated OER
Writing Topic Sentences
For this writing worksheet, students read a topic sentence or supporting details of ten paragraph. Students fill in the missing information to create a complete outline.
Curated OER
Numbers, Time, Dates, and Prices
In this reading numbers worksheet, learners say a series of varying numbers. Students practice saying ordinal numbers, time of the day, dates of the year, fractions, and prices. Learners also write numbers for their address, birthday,...
Curated OER
Revising Paragraphs With Excessive Coordination
In this grammar worksheet, students rewrite two paragraphs using various sentence structures to make each paragraph more coherent and interesting.
Curated OER
Dollars and Sense
Fourth graders read "Starting a Business" and answer the question: "How could you design an ad to let the community know about the business described in the story?" Then, they illustrate a written ad that could be posted in the...
Pulitzer Center
Food Insecurity
Food insecurity, whether as a result of food scarcity or a lack of nutritious food, is a growing and serious problem in the world today. After discussing the concept of food insecurity, learners listen to an NPR radio broadcast on the...
California Education Partners
T Shirts
Which deal is best? Learners determine which of two companies has the best deal for a particular number of shirts. They begin by creating a table and equations containing each company's pricing structure....
EngageNY
Representing Proportional Relationships with Equations 2
Scholars determine how long it takes to build a birdhouse with the second activity on using equations with proportional relationships. The resource uses examples such as birdhouse building and produce prices to encourage pupils to write...
Tidewater Community College
Assignment: The “Big Mac” Index
Young economists learn about the method of predicting changes in the exchange rate with Big Macs in an instructional video. After an understanding the index, learners write a post on a discussion board and respond to class members' posts...
Virginia Department of Education
How Much is that Tune?
Tune in for savings! Scholars investigate pricing schemes for two different online music download sites. After comparing the two, they determine the numbers of songs for which each site would be cheaper.
Curated OER
Women
A close study of two works of art provides the introduction to this cross-curricular writing assignment. After comparing the clothing, facial expressions, body language, setting, and color in the two 19th century paintings Tissout’s...
Curated OER
Determinants of Supply and Demand Worksheet
In this economics worksheet, students respond to writing prompt questions about supply and demand issues in the world economy today.
Curated OER
Market Equilibrium Writing Exercise
In this economics worksheet, students read 6 scenarios about market equilibrium and then select one of them to write about. Students draw demand and supply curves to accompany their written answers.
Radford University
Pizza, Pizza!
Ponder the problem of pizza prices. Pupils use provided information about two different pricing schedules for pizza. They create tables of values and functions to represent the pricing schemes, consider domain restrictions, and identify...
Math Worksheets Land
Cinco de Mayo Shopping Spree
Add a festive flair to math instruction on Cinco de Mayo with a worksheet designed to reinforce division, finding unit prices, and solving word problems.
Curated OER
Money
Young scholars speak and listen to different prices of items and complete a worksheet. In this prices lesson plan, students circle the correct prices on a sheet they are given based on the ones their teacher calls out.