Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Chapter 6 - Objective 4.1 Rate

In this rate learning exercise, students read story problems, write equations, and determine the rate of given objects. They use proportions or equations to determine cost and value. This one-page learning exercise contains ten multi-step problems.

3 Views 1 Download
Resource Details

Grade
12th - Higher Ed
Subjects
Math
1 more...
Resource Types
Worksheets
1 more...

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Jack G.
As a Lesson Planet member, not only am I privy to a wide array of creative and effective lesson plans and materials, but it has saved me so much time, just not having to start from scratch.
Jack G., Teacher
Eveleth, MN