Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Healthy Snacks. Healthy Packaging

Fourth graders research how to select the most cost-effective snacks. In this consumer practices lesson, 4th graders compare packaging labels and come to conclusions on how cost effective the product is. Students discuss their findings.

3 Views 2 Downloads
Resource Details

Grade
4th
Subjects
Math
3 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
30 mins
Instructional Strategy
Inquiry-Based Learning

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Cassandra C.
I am teaching Summer School Biology, which is not a class I normally teach. Lesson Planet has been an invaluable resource for getting ideas for engaging students and finding project-based evaluation activities! Thank you!
Cassandra C., Teacher
Edwardsville, IL