How Much Does Smoking Really Cost?

Fifth graders discuss their future plans with the counselor and then complete the True/False survey. They read through the tobacco fact sheet and answer questions asked by the counselor. As a group, they calculate the cost per cigarette and per carton, then looking at the cost per day, week, and year.

5th Health 12 Views 28 Downloads
Resource Details

1 more...
Resource Type
Lesson Plans

What Members Say

Samantha M.
It's great to have this resource right at my fingertips! Saves me a lot of time!
Samantha M., Teacher
Raleigh, NC