Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Unit Costs

In this unit costs activity, learners solve the six problems by multiplying the monetary amounts in each problem. Students multiply the amounts and compare the costs in some problems.

6 Views 25 Downloads
Resource Details

Grade
4th - 5th
Subjects
Math
1 more...
Resource Types
Worksheets
3 more...
Usage Permissions
Fine Print

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Jaime E.
Even though I don't use the lesson plans as they are exactly, the plans that I find through this site get me started. As a new teacher, this is very helpful!
Jaime E., Student teacher
McMinnville, TN