What Does It Cost to Use It?

Students investigate how electrical usage is counted. In this electricity lesson, students research an electric bill and define terms such as watts and kilowatts. Students calculate the average electricity cost per year by using a multiplication formula.

9th - 12th Math 3 Views 6 Downloads
Resource Details

4 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
2 hrs

What Members Say

Kristen D.
As a first year teacher, Lesson Planet is a precious lifeline! I am able to gather ideas and build on the ideas of veteran teachers. Lesson Planet is a huge time saver, especially for a first year teacher who is trying very diligently not to become overwhelmed!
Kristen D., 1st year teacher
Houston, TX