Lesson Plan
Curated OER

Computation and Estimation

For Teachers 3rd - 5th
Learners read "Moosey Saves Money" and use mental math to determine if Moosey is saving any money. In this math computation and estimation lesson plan, students discuss the story in relation to saving money, recording in their math...
Lesson Plan
Curated OER

Road Trip!

For Teachers 6th - 12th
Students plan a road trip, choosing destinations to visit and determining how much the trip cost. They create a journal that illustrates how they got from one place to another, and includes an expense sheet for each stretch.
Lesson Plan
Curated OER

Shop 'Til You Drop: Food for Thought

For Teachers 6th - 8th
Learners shop in a virtual grocery store. Students choose items for their shopping cart and check out. They determine the tax, delivery fees, and total cost. Learners discuss the advantages and disadvantages of shopping on the internet.
Lesson Plan
Curated OER

To Be Or Not To Be, Soaked

For Teachers 4th - 5th
Students test the absorbency of paper towels by dropping water onto the center of each towel and then find the surface area of the stain using a transparent grid. With both pieces of data, students analyze the results of their absorbency...
Lesson Plan
Curated OER

From the Store to the Shopper

For Teachers 10th - Higher Ed
Students explore the marketing process that companies use, including their advertising campaigns. As a class, they discuss how supermarkets develop new brands, determine how to package their goods, price them, and select the products....
Worksheet
Curated OER

Minding Your Money

For Students 1st - 2nd
In this money worksheet, students solve 5 word problems pertaining to buying snacks at a shop. Students determine how much money is left after subtracting the cost of their snack from a specified amount of money.
Unit Plan
Curated OER

Fencing a Garden

For Teachers 4th - 6th
Students use their knowledge of area and perimeter to design a fictitious garden fence. In this area and perimeter lesson, students design a garden fence with a set perimeter. They are given the cost per foot of the fence, and determine...
Lesson Plan
Curated OER

Crossing Borders:The Globalization Debate

For Teachers 7th - 9th
Students explore the concept of globalization. In this globalization lesson, students determine the benefits and costs of globalization as they participate in a simulation and complete worksheet activities.
Lesson Plan
Curated OER

Planning: To Get Enough Money for Food

For Teachers 4th - 7th
Students investigate methods that families use for planning meals and budgeting for them. In this nutrition lesson, students complete activities that require them to determine how much it costs to feed children at different ages....
Worksheet
Curated OER

Money Activity

For Students 2nd - 3rd
In this money worksheet, learners use prices given for pieces of fruit to determine total cost of given items. A reference website for additional resources is given. 
Lesson Plan
1
1
Smithsonian Institution

Two Perspectives on the Battle of Little Bighorn/Greasy Grass

For Teachers 6th - 8th Standards
Learners understand why historians conduct research and the importance of perception when it comes to studying history. The resource covers The Wars of Expansion and the Battle of Little Bighorn/Greasy Grass through group work, debate,...
Worksheet
Curated OER

Economic Problems and Adjustments

For Students Higher Ed
This packet does not contain problems for students to solve, however it provides a complete description of the allocation of resources in a competitive market. One could send this resource home as an assigned reading or have students...
Lesson Plan
Curated OER

Unit Pricing

For Teachers 11th - Higher Ed
Students explore unit pricing to determine the best buy for their money. In this personal finance lesson, students calculate cost per wear examples and create a list of criteria for picking clothes. Students visit a story and use their...
Lesson Plan
Curated OER

In the Chips

For Teachers 9th - 10th
Young scholars explain how markets work and the role of prices within markets is an important key to being able to explain and predict economic behavior. In true markets, prices are determined by the interaction of buyers and sellers.
Lesson Plan
Curated OER

The Economics of Valentine's Day

For Teachers 9th - 12th
Students develop an understanding of the determinants of supply and demand. They use this understanding to explain changes in how supply and demand affect the price and the quantity exchanged of roses.
Lesson Plan
Curated OER

A Full Load

For Teachers 6th - 8th
Students calculate the shipping costs between two destinations. In this math lesson, students determine the distance between two places using google map. They calculate the amount of gas needed to get to a specific destination.
Lesson Plan
Curated OER

What's in a Name

For Teachers 9th - 12th
High schoolers compare two products and determine which is a better choice in terms of certain parameters. In this forestry lesson, high schoolers calculate the price of two different toothpick products. They decide which of the two is a...
Lesson Plan
Curated OER

Shopping

For Teachers K - 2nd
Students determine how much money they have in hand, find and read the price of a product, determine which product to buy, determine if they have enough money, and count out exact change or determine how much change is due.
Lesson Plan
Curated OER

Painter's Area

For Teachers 6th - 7th
Students demonstrate geometric relationships of finding area of rectangles and squares. They apply determine the quantity of paint needed to cover the area by using the concept of quantity.
Lesson Plan
Curated OER

How Long Will It Take To Get There?

For Teachers 4th
Fourth graders estimate the average traveling distance to a city of choice with the help of an internet site. They determine the amount of time it will take to travel there at a speed of 65 miles per hour. Students set up a proportion to...
Lesson Plan
Curated OER

Watt's Up

For Teachers 7th - 8th
Students analyze energy efficiency in lighting by visiting eight different classroom stations, determine cost vs. light output, graph their results, and answer questions on worksheet.
Lesson Plan
Curated OER

Consumer Credit: Buy Now, Pay Later, and More

For Teachers 9th - 11th
Students explore the concept of consumer credit. In this consumer credit lesson, students discuss the costs and benefits of buying with credit. Students examine scenarios to determine the costs and benefits of using a particular method...
Lesson Plan
Curated OER

2002 Memorabilia and Mascots

For Teachers 1st - 3rd
Students calculate costs and determine change in scenarios where they buy 2002 Olympic Winter Game memorabilia for themselves, family and friends.
Lesson Plan
Curated OER

Selling Our Insulated Long Undies

For Teachers 6th - 12th
Students review the information they have gathered in previous lessons on temperature. In groups, they must decide on which material they tested is the best one for long underwear. They develop a cost and determine a company to sell...

Other popular searches