Lesson Plan
Curated OER

Are things Really More Expensive Today?

For Teachers 7th - 12th
Students explore the topics of inflation and deflation within the economy. The Consumer Price Index is used to contrast the price of goods today with that of years past.
Lesson Plan
Curated OER

By The Pound

For Teachers 1st - 5th
Students develop mathematical skills using measurement in the form of weight. They also perform calculations to find cost and strengthen estimation skills while comparing the actual price. The context for the lesson is in the industry of...
Worksheet
Curated OER

Power Word Problems

For Students 10th
In this powers worksheet, 10th graders solve 10 different word problems that include various expressions with powers. First, they write an expression for volume of a cube that has a certain width, length, and height. Then, students...
Worksheet
Curated OER

Multiplication Problems 2

For Students 2nd - 3rd
In this multiplication problem worksheet, students solve 5 different word problems that include money. First, they read each problem and determine how much money they have to spend and how much money each item will cost. Then, students...
Lesson Plan
Curated OER

Love Letters to the World

For Teachers 3rd - 5th
Students practice personal decision making. In this philanthropy lesson plan, students compare three different projects, identify the opportunity cost of each, and make a personal decision about which project they feel the class would...
Worksheet
Curated OER

Decision-Making Model

For Students 4th - 10th
In this decision making worksheet, learners fill out the choices, skills, cost, and more when making decisions. Students fill out 25 boxes total.
Lesson Plan
Curated OER

Costs of Living

For Teachers 6th - 12th
Students consider the effects of rising oil and natural gas prices on family spending and saving habits. They design a board game intended to help people save.
Lesson Plan
1
1
Teach Engineering

Magnetic Materials

For Teachers 8th - 10th
The design challenge: develop a method to separate steel from aluminum. The first lesson plan in an eight-part series introduces the class to the grand challenge of ciming up with a method to streamline a sorting process at a...
Lesson Plan
Curated OER

Choice, Opportunity, Cost and Decisions

For Teachers 9th - 12th
Learners discuss the definition of scarcity and tradeoffs, and the differences between choice and cost. They create budgets and must provide tradeoffs for some of their choices.
Lesson Plan
Curated OER

Ratios (Cost of a Habit)

For Teachers 6th - 8th
Middle schoolers consider an individual habit and its cost. They study ratios and proportions, and use that knowledge to calculate the cost of a habit over extended periods of time. write a detailed comparison of the costs.
Worksheet
Curated OER

What's your Change?

For Students 6th
In this money problems worksheet, 6th graders solve 20 different problems that include money and change. First, they determine the cost of each item illustrated in the box. Then, students determine how much money they have to spend for...
Lesson Plan
Curated OER

A Visit to Price Chopper

For Teachers 3rd - 5th
Young scholars visit the grocery store to purchase items to make trail mix which are connected to Kansas agriculture. They problem solve to determine which products to buy, then create, advertise and sell the trail mix to the student...
Lesson Plan
Curated OER

The Cost of Smoking

For Teachers 9th - 12th
Pupils explain the financial and life expectancy costs of smoking using a computer model to enter and adjust parameters to collect data in the form of a table. They analyze the data collected and determine the true cost of smoking.
Worksheet
Curated OER

Buying School Supplies: Find the Cost

For Students 2nd - 3rd
For this addition worksheet, students find the cost of sets of items. Items appear at the top of the worksheet with costs under them. Students look at "picture problems" of the items to add and determine cost of the set.
Lesson Plan
Curated OER

Is Organic Food Worth the Extra Cost?

For Teachers 9th - 12th
Young scholars calculate the amount of pesticide residue in selected foods for two pesticides and determine if these levels are safe. They read an article about a research study looking for metabolites of these pesticides in children....
Worksheet
Curated OER

Problem Solving Strategies

For Students 7th - 8th
In this problem solving strategies worksheet, students solve and complete 10 different word problems that include working backwards. First, they determine various numbers by following the instructions and then working backwards to check....
Lesson Plan
Curated OER

Virtual Field Trip/ Gasoline Cost

For Teachers 5th - 6th
Students complete a word problem to determine the cost of gasoline per mile of their virtual field trip. They determine the travel time and gasoline costs for two routes and record the information on a data sheet. They check their work...
Worksheet
Curated OER

Money-Unit Price

For Students 2nd - 3rd
In this unit price activity, students use a given chart of prices to determine prices of various items. A website reference for additional activities is given.
Lesson Plan
Curated OER

Virtual Field Trip / Route, Mileage and Gasoline Cost Graphs

For Teachers 4th - 6th
Students use a spreadsheet program to graph and compare milage, gasoline costs and travel time for two travel routes in their virtual field trip in Michigan. They determine the most economical route based on the graphs and calculations.
Handout
ProCon

Prescription Drug Ads

For Students 9th - 12th Standards
Bayer Pharmaceuticals sold heroin as a cough medicine in the 1900s ... who knew? Scholars discover this, and other interesting facts, when they use the resource to prepare for a class discussion or debate. They browse videos, readers'...
Lesson Plan
Curated OER

The Internet Pizza Server - Creating Your Own Pizza

For Teachers 8th - 12th
Students create their own pizza, "order" it from the Internet, and see digitized versions. They calculate the area of various size pizzas in order to do cost analysis to determine best buys.
Lesson Plan
Curated OER

Intermediate Activity: Energy Guide Labels

For Teachers 9th - 12th
Students explore energy efficient appliances.  In this economics and ecology lesson, students compare and analyze EnergyGuide labels of various appliances.  Students discuss federal government involvement with consumer...
Worksheet
Curated OER

The Dollars and Cents of Research

For Students 7th - 9th
In this cost o research worksheet, students calculate the costs to pay professors to do research, they determine the costs for equipment needed for research and they calculate the amount of money needed to support research through...
Worksheet
Curated OER

Function Tables and Money

For Students 5th - 7th
In this function tables, money activity, students examine 2 different function tables, where they are given input information. Students determine the rule of the function table, then calculate the missing output values. The first table...

Other popular searches