Lesson Plan
Curated OER

Party Time

For Teachers 9th - Higher Ed
Pupils explore the cost of a party. In this math lesson, students plan a party and determine the cost of hosting a party. Pupils use information from grocery stores to determine the unit cost of items for the party.
Lesson Plan
Curated OER

Are things Really More Expensive Today?

For Teachers 7th - 12th
Students explore the topics of inflation and deflation within the economy. The Consumer Price Index is used to contrast the price of goods today with that of years past.
Lesson Plan
Curated OER

Bon Voyage Math

For Teachers 6th
Sixth graders investigate the cost of throwing a party.  In this cost of throwing a party lesson, 6th graders have to throw a going away party for 2 exchange students given a $350 budget.  Students work in groups to determine...
Lesson Plan
Curated OER

Estimation With Percents

For Teachers 3rd - 5th
Students examine percents. In this percents activity, students will estimate percentages. Using advertisements from a newspaper, students problem solve to determine the final price of a sale item.
Lesson Plan
Curated OER

Not Everything is More Expensive

For Teachers 4th - 5th
Students compare prices and determine percent increases and decreases of items in order to make wise purchases. In this percent increases and decreases lesson plan, students calculate the amounts based on grocery store ads.
Lesson Plan
Curated OER

By the Pound

For Teachers 3rd - 8th
Agriculture surrounds us every day; incorporate measuring tools into a study of Oklahoma's agricultural industry! Small groups read an informational text (included) before visiting stations where they investigate prices of various...
Lesson Plan
Curated OER

How Much Will Movies Cost In The Future?

For Teachers 9th - 12th
Students use data collection and analysis, statistics, and probability in problem-solving situations and communicate the reasoning used in solving these problems.
Worksheet
Curated OER

Supply, Demand, and Prices Worksheet

For Students 11th - 12th
In this economics learning exercise, students use their problem solving skills to respond to 34 questions about supply, demand and prices.
Lesson Plan
Curated OER

Marta Pricing Options

For Teachers 3rd
Third graders determine whether buying a "package deal" is really the best deal. In this consumer math lesson, 3rd graders watch a video clip and use math skills to solve a word problem determining which "package deal" is the best deal.
Worksheet
Curated OER

Function Tables and Money

For Students 5th - 7th
In this function tables, money activity, students examine 2 different function tables, where they are given input information. Students determine the rule of the function table, then calculate the missing output values. The first table...
Lesson Plan
Curated OER

Back-To-School Shopping

For Teachers 5th
Fifth graders estimate the prices of items to be bought for back to school. They use catalogs and/or advertisements to research the cost of each of the items. They use problem solving strategies and a spreadsheet template to determine...
Lesson Plan
Curated OER

Lunch Food? Mmmm! Mmmm! Good!

For Teachers 7th - 12th
Examine how nutrition plays an important role in our lives by conducting online research and developing lunch menus that satisfy nutritional requirements set up by the United States Department of Agriculture. Students download recipes,...
Lesson Plan
Mathalicious

Domino Effect

For Teachers 8th - 9th Standards
Carryout the lesson plan to determine the cost of pizza toppings from a Domino's Pizza® website while creating a linear model. Learners look through real data—and even create their own pizza—to determine the cost of each topping....
Lesson Plan
Curated OER

Market Changes

For Teachers 9th - 10th
Students explore the role of government in the economy market. In this economics instructional activity, students analyze the decision making and how it takes into consideration additional cost, benefits and public awareness of what they...
Lesson Plan
Council for Economic Education

Tapped Dry: How Do You Solve a Water Shortage?

For Teachers 9th - 12th
Young scholars, after evaluating different allocation methods for water, determine the costs and benefits of each method.
Lesson Plan
Federal Reserve Bank

Measuring the Great Depression

For Teachers 9th - 12th Standards
Young historians examine the cost of goods and services through the Consumer Price Index (CPI), output measured by Gross Domestic Product (GDP), and unemployment measured by the unemployment rate to gain an understanding of the economic...
Lesson Plan
Curated OER

The Big Apple

For Teachers 8th - 9th
Young scholars study the buying and selling market and how prices are determined for an agricultural product. In this competitive market lesson plan, students study how prices are determined in a market by studying the forces of supply...
Lesson Plan
Curated OER

Is Bigger Always Better?

For Teachers 6th - 8th
Explore rational numbers with the young mathematicians in your class. They will investigate decimals, fractions, and percents before ordering and comparing rational numbers. This multi-day unit includes differentiation activities and...
Lesson Plan
1
1
Curated OER

Application of Matrix Multiplication

For Teachers 9th - 12th Standards
The class explores a real-world application in which the data represents rental prices of beach condos. They problem solve by multiplying matrices to determine the cost of each property in each season. Several scenarios are presented in...
Lesson Plan
PLS 3rd Learning

eHealth Insurance

For Teachers 9th - 12th
Comparison shop for health insurance? Yep. Young adults compare and contrast several health insurance plans to determine which would provide the most coverage at the best price. They discuss and work through deductibles, premiums, and...
Assessment
Mathematics Assessment Project

25% Sale

For Teachers 6th - 8th Standards
Free clothes? In the middle school assessment task, learners first consider whether four 25 percent reductions will result in a sale price of $0. Mathematicians then determine the sale price and discount percentage of such a sale.
Assessment
CCSS Math Activities

Gym

For Students 6th Standards
Math requires strength training, too. Scholars consider three different pricing systems for a gym. Given several scenarios, they determine which gym would be cheaper and find how many visits it takes for the costs to be equal.
Assessment
Concord Consortium

Zero Coupon Bond

For Students 9th - 12th Standards
There are zero reasons not to learn about zero coupon bonds. Given information about the interest rate and closing price of a zero coupon bond, future investors determine the purchase price of the bond. They then consider the...
Activity
101 Questions

Bottomless Mug

For Teachers 9th - 12th Standards
How much coffee can you actually drink? An intriguing lesson has learners consider an advertisement for a bottomless mug of coffee. While considering the price of the mug, they analyze different scenarios to determine the cost-saving...