Hi, what do you want to do?
Curated OER
The Ice Cream Stands Problem
Tenth graders pretend to set up an ice cream shop in a make believe town of shapes. In this geometry lesson, 10th graders work together to put up an ice cream stand in an ideal location and solve for the minimum given the...
Curated OER
Solving Equations with Addition and SUbtraction
Learners solve linear equations. For this algebra lesson, students isolate the variable on one side of the equal sign and solve for x. They rewrite word problems and solve for x.
Curated OER
The One
In this problem solving worksheet, 4th graders utilize counters or pennies to learn about the parts of a whole in 4 groups of 3 circles that equal 12 counters.
Curated OER
How Much is that Name?
Students explore money counting. In this money problem solving lesson, students calculate how much money their name is "worth" using the corresponding alphabet letters which have been assigned a coin value.
Missouri Department of Elementary
How Much Does Smoking Really Cost?
Following a brief survey about tobacco, scholars examine a fact sheet to answer questions about the substance. A practice page challenges the class to determine the cost of the habit using money math. Pupils discuss their findings...
TESCCC
Place Value to 999,999
Master place value with a series of lessons that use math journals, manipulatives, and place value mats. Kids follow the instructions to represent numbers of all sizes with base ten blocks and recording sheets.
Illustrative Mathematics
Gifts from Grandma, Variation 3
There are three money word problems in this activity, each one is set in the same context. The first asks what was the total amount grandma spent, the second how many grandchildren grandma has, and the third asks how much grandma spent...
Illustrative Mathematics
Sports Equipment Set
Many students like to play sports and the equipment that goes with it costs money. The resource sets up an inequality that gives a total amount needed to purchase the equipment and the initial amount of money already obtained. In order...
Curated OER
Learn to Earn When you Tend to Spend
Analyzing and understanding word problems is extremely important. Pupils learn that in money problems, earn usually means you add and spend usually means you subtract. They will solve a series of money-related word problems, label coins,...
Illustrative Mathematics
Jayden’s Snacks
A quick activity to test the knowledge of your learners on adding and subtracting with decimals. They must calculate how much Jayden spent at the store and how much money he has remaining.
Illustrative Mathematics
Buying Gas
A quick problem to test your middle schoolers' knowledge of dividing with decimals. Also a good practice of unit rates, they must compute the cost of one gallon of gas when given the total amount for a fill up. Can be used as a preface...
Curated OER
Mixing Candies
Mixture problems are a classic in first-year algebra. Unfortunately, many learners approach them in a formulaic fashion and don't truly understand the meaning of the algebraic expressions they are using. Here, the questions are not the...
Curated OER
More Physical Education in 2002 #152
Challenge your class with this problem-solving experience. Learners design a way to add more periods of physical education in the school week without building more gyms. Then, fifth and sixth graders make a list of ideas and choose one....
Curated OER
Shopping for Candy
Students explore counting money. In this money counting and gingerbread house construction lesson, students use a calculator to determine how much and what type of candy they can buy given 25 cents. Students construct gingerbread...
Texas Commission on the Arts
The Quarter Fold
Little ones identify the US quarter and explore the concept of one-fourth or one-quarter. Using real coins or coin manipulatives, they divide a square piece of paper into quarters, discuss halves and quarters, and create a design that...
Curated OER
Money Math: Lessons for Life
Students explore money as it applies to salary, paychecks, and taxes. In this essential mathematics activity, students explore how math is used in various careers, how income takes are calculated and other important life lessons in math.
Curated OER
Show Me The Money
Students use "play money" as manipulatives, moving from coin identification to coin combinations totaling one dollar. They combine classroom work with Internet sites. Students use a buddy system to practice writing and solving word...
Curated OER
Why Does Money Have Value?
Students study money and its value and usage in the world today. In this economic lesson, students research money as they learn what it stands for, why it is important, how it is valued and what it represents in the United States.
Curated OER
Money Mathematicians
Young scholars compete in a Money Math Olympics. Students work in teams to compete for speed and accuracy working math problems. Young scholars keep track, in their math journals, of the number of problems solved accurately. Teams with...
Curated OER
Writing and Solving Equations
Fifth graders explore equations. In this solving equations lesson, 5th graders examine visual examples of writing and solving equations. Students also practice solving problems that their instructors model.
Curated OER
Money Subtraction (D): English Pounds
In this subtracting money worksheet, students solve 20 problems in which English pounds and pence are subtracted. There is regrouping in some problems.
Curated OER
Money Subtraction (C): English Pounds and Pence
In this subtracting money worksheet, students solve 20 problems in which English pounds and pence are subtracted. There is regrouping in some problems.
Curated OER
Money Addition (B)
In this money addition worksheet, students use their math skills to solve 12 problems that require them to add together Euro amounts.
Curated OER
Money Subtraction (I)
In this money subtraction worksheet, students use their math skills to solve 20 problems that require them to subtract Euro amounts in increments of 5 cents.