Lesson Plan
Curated OER

How Much Is A Gallon?

For Teachers 5th - 7th
By engaging in real life examples, learners practice measurement and conversion skills. They review a chart comparing pints, quarts, and gallons. Then, they complete a worksheet involving prices per unit. For example, they calculate how...
Lesson Plan
Curated OER

Spraying Strawberries

For Teachers 9th - 12th
Students examine the concept of dimishing marginal productivity. They role play the role of a farmer who has to decide how many times to spray his strawberry crop. They complete a chart and discuss the results.
Worksheet
Curated OER

Breaking News English: Production of Biofuels Set to Rise

For Students 7th - 8th
For this ESL worksheet, students read or listen to an article about the production of biofuels. Students complete all or some of the 100 activities available here including discussion, listening, vocabulary and comprehension.
Lesson Plan
Curated OER

Inspirational Mapping for the Corps of Discovery

For Teachers 3rd
Third graders use a computer software entitled, Inspiration, in order to create a map or web of what Lewis and Clark should have packed for their journey west. They are given the expectations of the teacher and a scoring guide is...
Lesson Plan
Curated OER

Value of Education: Education and Earning Power

For Teachers 5th - 9th
Learners explore the earning power of someone with a post-high school education. In this education and income lesson, students evaluate examples of occupations, their salaries, and education level needed for the job. Learners calculate...
Lesson Plan
Curated OER

COULD YOU START A BUSINESS?

For Teachers 9th - 12th
Students learn how a business starts and finds financial independence. In this instructional activity, students learn the struggle of financial management, the costs of running a business and how to keep a budget.
Lesson Plan
Curated OER

The Price of Beauty: What you don't know might hurt you

For Teachers 9th - 12th
Learners study cosmetic safety issues and concerns raised by advocacy groups. They create a cosmetic safety brochure designed for the average consumer, to create awareness about cosmetic safety concerns.
Lesson Plan
Curated OER

Life in a Soviet Household

For Teachers 9th - 12th
Pupils simulate the transaction costs experienced by the average householder in the former Soviet Union. They consider time spent searching and waiting in line, scarcity of goods and the lure of the black market.
Lesson Plan
Curated OER

Gross Domestic Product in the Real World

For Teachers 9th - 12th
Students gain knowledge of Gross Domestic Products and how they are used as an economic indicator. They bring articles that mention GDP and decide how it is used in articles. Students present orally their findings to the class.
Lesson Plan
Curated OER

How Do We Use Resources & Energy?

For Teachers 7th - 12th
Young scholars research the cost of energy waste. In this resources and energy lesson, students study statistics on the use of plastic bags and calculate the cost of making plastic bags. Young scholars investigate how they can save...
PPT
Curated OER

Agriculture: Economics and Policy

For Teachers 12th - Higher Ed
Support your next lesson on Agriculture, economics, and policy with this presentation. Intended for use with a McGraw-Hill/Irwin textbook on Economics, this presentation notes key points regarding farming and economics in America....
Lesson Plan
Council for Economic Education

Sand Art Brownies

For Teachers 6th - 8th Standards
Which is better, Coke or Pepsi? Pupils analyze the concept of substitute goods as they investigate the choice to purchase alternate products for better prices. Fun and practical, the engaging shopping exercise helps savvy scholars get...
Activity
Teach Engineering

Amusement Park Ride: The Ups and Downs in Design

For Teachers 7th - 8th Standards
Groups design the ultimate roller coaster by considering potential and kinetic energy. They test their designs using marbles and then go on to rate each group's design based on aesthetics, loop diameter, and cost.
Worksheet
Yummy Math

Sweethearts Candy

For Students 5th - 8th Standards
Sweethearts® candies are a beloved Valentine's Day treat—so much so that eight billion hearts are produced every year around the world! Learners use number sense reasoning and critical thinking to solve nine word problems about the...
Lesson Plan
1
1
Practical Money Skills

Shopping Wisely

For Teachers 6th - 12th
Work on making good shopping choices with a fun economics project. Kids analyze the differences between brand names and generic products, bigger and smaller units for purchase, and different places they can shop for different items.
Activity
1
1
Teach Engineering

Edible Rovers

For Teachers 6th - 8th Standards
The good thing about building this rover is you get to eat it afterwards. Pairs determine rover parts they want to include in their design based upon their cost and usefulness. The teams design their rovers, build them from edible...
Activity
1
1
Teach Engineering

Thinking Green!

For Teachers 7th - 9th
Encourage your class to solve local environmental issues. Groups brainstorm environmental issues that are affecting the community, choose one they want to solve, and design a product or service to solve their chosen issue. They then...
AP Test Prep
College Board

2004 AP® Microeconomics Free-Response Questions

For Students 10th - 12th Standards
All goods have a social cost. A set of questions considers how to best calculate the impact the production of goods has on society. Other practice problems from College Board consider supply-and-demand curves and the impact of licensing...
Handout
Curated OER

Demonstrative Adjectives & Pronouns in Spanish

For Teachers 6th - 12th
Encourage mastery of demonstrative adjectives and demonstrative pronouns. Try out the presentation to introduce your class to the concepts and practice with two integrated exercises. The At a Glance tab and Full Lesson tab can be used...
Activity
101 Questions

Finals Week

For Students 6th - 8th Standards
What energy drinks have the highest concentration of caffeine? Pupils compare five energy drinks with different amounts of caffeine and different volumes. They must solve the ratios to understand the differences. An extension compares...
Worksheet
2
2
Humanities Texas

Primary Source Worksheet: Ronald Reagan, Excerpt from Reagan's First Inaugural Address

For Students 8th - 11th
A key challenge in teaching kids how to read informational text, particularly primary source documents, is finding suitable resources and then developing questions that guide readers. Never fear, help is here in the form of a series...
Lesson Plan
1
1
Teach Engineering

How Effective is Your Sunscreen?

For Teachers 10th - 12th
Protect skin from UV radiation! Groups design and conduct an experiment to test the effectiveness of UV safety products. The groups collect the data from the experiment and prepare a lab report. In the second day of the activity,...
Performance
Radford University

Build-a-Toy

For Teachers 8th Standards
Don't toy with using a fun lesson. Scholars design new toys and then create scale drawings. They determine the volume and surface area of the toys, and then research prices of raw materials to estimate the manufacturing costs.
Activity
1
1
Teach Engineering

Corn for Fuel?!

For Teachers 6th - 8th Standards
Can corn power the world? Young scientists learn about how corn and other plants can provide renewable biofuels in the second of nine lessons. They set up an experiment to investigate how different variables affect plant growth. All of...

Other popular searches