Lesson Plan
Curated OER

Economic Choices for Exploring the Fronteir

For Teachers 4th
Fourth graders explain the hardship of economic limitations in Westward Expansion . They describe the effects of fluctuations in supply and demand. They put themselves in the place of pioneers hoping to build a homestead.
Lesson Plan
Curated OER

Algebraic Expressions

For Teachers 5th - 7th Standards
This all-encompassing lesson plan immerses your math class in the world of algebraic expressions. Written details are provided to guide you in guiding them to identify the parts of an expression and simplify them. Sample problems are...
Lesson Planet Article
Curated OER

Teaching Students Mathematical Reasoning Skills

For Teachers 3rd - 6th
Students can build upon their basic math skills and become higher order thinkers when we encourage the following principles.
Lesson Plan
Curated OER

Making Cookies- How many per hour?

For Teachers 5th
Fifth graders measure how long it takes to make cookies. In this measuring time instructional activity, 5th graders explore how to manage time. Students decide when to start making breakfast on time, how to calculate playing time into...
Lesson Plan
Curated OER

How Good Is Green?

For Teachers 9th - 12th
Students explore the amount of electricity used and wasted in homes and at school using kilowatt meters. In this environmental energy lesson, students compute power usage by appliances over time and identify ways in which...
Lesson Plan
Curated OER

Let's Take a Trip!

For Teachers 6th
Sixth graders plan a trip for a family of four choosing their travel plan by studying maps to decide upon a route and visiting Websites to get airline and travel schedules. They use ratios and proportions as well as converting fractions...
Lesson Plan
Curated OER

Cost Effective Buying

For Teachers 3rd - 8th
Students complete a worksheet that asks them to calculate the true energy cost of various appliances. They compare appliances with energy saving features, rebates and other economical incentives.
Worksheet
Curated OER

Heads & Tails Data Collection

For Students 2nd - 3rd
In this data collection worksheet, students use a penny and a dime to play a math game. Students flip the money in the cup and then record the number of heads and tails showing marking the coins in the box.
Lesson Plan
Curated OER

Cost Comparison

For Teachers 3rd - 4th
Students take a tour of a produce department in a grocery store. They explore the concepts of money and a budget. They complete problem solving activities and taste different fruits and vegetables.
Lesson Plan
Curated OER

Jesse's Ice Cream Stand

For Teachers 3rd - 5th
Students evaluate the best price to scoop size combination for profit. They complete a poem on the concept of profit for earning money and calculate profit in several situations.
Lesson Plan
Curated OER

"MONEY FOR SOMETHING:" UNDERSTANDING USURY IN THE MERCHANT OF VENICE

For Teachers 8th - 11th
Learners learn the concept of usury in The Merchant of Venice.
Lesson Plan
Curated OER

Counting Your Loot!

For Teachers 6th - 10th
Pupils calculate the value of a given amount of gold and silver. They convert amounts of U.S. dollars to other currencies. Students must locate the country that the foreign currency involves on a world map.
Lesson Plan
Curated OER

Budgeting 101

For Teachers 7th - 12th
Students identify various sources of income and discern between needs and wants as they also learn to create a personal budget.  In this personal budget lesson, student understand financial scenarios as they relate to different ways...
Lesson Plan
Curated OER

Cooking on a Budget

For Teachers 11th - Higher Ed
Pupils explain if they like expensive or less expensive brands. They choose and eat a complete meal and evaluate themselves on its cost, nutrition and taste.
Lesson Plan
Curated OER

Choices

For Teachers 4th
This unit is about making calculations in the real life situations of taxis, hire cars, and cell phones. They find and justify a word formula which represents a given practical situation. Solve simple linear equations such as 2? + 4 = 16.
Lesson Plan
Curated OER

Wacky Water World

For Teachers 8th
Eighth graders calculate a system of equations to find the best ticket price for a ticket at a water park. They explain how the equations helped them make their decision on the best price.
Worksheet
Curated OER

Good Advice 2

For Students 4th - 5th
In this language arts activity, students match questions with logical answers and advice. Students read 20 questions and match them to the good advice answers.
Lesson Plan
Curated OER

Taxes

For Teachers 4th
Fourth graders read Stone Fax and explore earning money, saving, credit and taxes. In this taxes lesson, 4th graders complete a worksheet to develop understanding of paying off debts, keeping a checkbook, calculating sales tax and...
Lesson Plan
Curated OER

How Do You Profit From Trading Stocks?

For Teachers 7th - 12th
Learners see how to calculate the gains and losses of their stock portfolios. They use basic math skills in calculating their stock investment the old-fashioned way.
Lesson Plan
Curated OER

Historical Mathematicians Project

For Teachers 5th - 12th
Students, in small groups, use the Internet and other traditional sources to research historically significant mathematicians, write a paper, and creatively present research in class.
Lesson Plan
Curated OER

Inflation

For Teachers 9th - 12th
Students compare prices then and now. They use the calculated rate of inflation to figure out the equivalent prices today for items sold at the fair and money earned in 1864. They calculate the actual value of a bowl of soup, a dinner,...
Lesson Plan
Curated OER

Lines of Fit

For Teachers 10th - 11th
Students graph an equation and analyze the data. In this algebra lesson, students graph scatter plots and identify the line of best fit using positive correlation, negative correlation an d no correlation. They apply their data analysis...
Lesson Plan
Curated OER

Million Dollar Project

For Teachers 4th - 6th
Students calculate how they will spend a million dollars.  In this millionaire math lesson, students complete a worksheet and then make a poster of how they would spend a million dollars.  Each item and its cost must be shown....
Lesson Plan
Curated OER

The Price of Relief

For Teachers 6th - 12th
Students calculate and graph the costs of essential items needed in Kosovar refugee camps on an individual, family, and camp basis. Additionally, students explore how relief organizations and businesses participate in relief efforts.