Hi, what do you want to do?
Curated OER
In the Bag!
Students calculate how many quarters are in a $1,000 bag (after learning the dollar value of filled coin bags). They explain their problem-solving strategy using pictures, numbers, equations, and/or words.
Curated OER
My Shopping List
In this math learning exercise, students create their own shopping list and then track the amount of money that is spent at the store in British Pounds.
Curated OER
How Much?
Fifth graders problem solve to determine if a fundraiser will be successful in the money raising activity. In this problem solving lesson, 5th graders read a book about fund raising and write down important vocabulary words. Students...
Curated OER
The Christmas Shoppe E
In this math word problems activity, students complete word problems dealing with the sales of money amounts for items sold in the Christmas shop each day. Students complete 4 word problems.
Curated OER
"Adding It Up" at James Fort
Students discuss jettons and their archaeological importance at Jamestown. They then practice using historic counting sheets and artifacts to understand the calculating methods of the early 17th Century, and identify their similarities...
Curated OER
Super Cents
Second graders study money amounts less than a dollar. In this math activity, 2nd graders practice counting coins. Students read various stories and discuss how money was used in the stories.
Curated OER
Spending
Student explore the value of money. In this addition and subtraction lesson plan, 2nd graders earn "money" for classroom jobs and spend it in the classroom. Students practice how to add prices and calculate change. This lesson plan...
Curated OER
How Many Cents?
In this money activity, students solve 4 problems in which the value of sets of dollar bills is calculated. Example: 9 dollars = 900 cents.
Curated OER
I'll Have an Order of Subtraction Please!
Students explore number values by completing consumer math worksheets. For this math functions lesson, students identify the use of a decimal in numbers and the place values that are represented when dealing with money. Students complete...
Curated OER
Why We Save
Students discover how to save money. In this financial planning lesson, students read the story Spend or Save? and discuss ways to save money. Students choose a character from the story and write about a financial decision they had to make.
Curated OER
Worth Its Weight in Gold
In this comparing weights activity, 2nd graders compare and contrast the weight of three different coins and then calculate the answers to eight questions.
Curated OER
Made Round To Go Round
In this lesson students investigate what it would cost to furnish one room of their choice by shopping on the Internet. Both Australian and American dollars are to be given for each item to demonstrate the difference between two...
Curated OER
The Hundred Penny Box
Students analyze the advantages of regular saving and how savings grow with compounding. After reading the story "The Hundred Penny Box", students define the terms "interest," "interest rate," and "compounding." Through several...
Curated OER
Number and Operations- Using Gift Certificates
Students apply number and operation skills to learn how to spend a gift certificate. In this mathematical reasoning lesson, students use base 10 blocks as money and calculate how much money they have.
Curated OER
Carlyle Figures It Out
In this money learning exercise, students read a passage titled Carlyle Figures It Out and completes word problems about it. Students complete 2 word problems and answer 2 opinion questions.
Curated OER
It Pays to Spell
In this spelling worksheet, students write their spelling words and connect each letter to a value of money and add up the amount for the words. Students complete 6 problems.
Curated OER
Calculating Interest
In this calculating interest activity, 7th graders solve 10 different problems that include determining the simple interest in each box. First, they identify and define the terms for finding the simple interest in each. Then, students...
PBS
The Yo-Yo Problem
What do yo-yos and pennies have to do with linear equations? Learn about writing and solving linear equations while considering the Yo-Yo Problem and Penny Pattern Exploration from the High School Math Project. Learners utilize algebra...
Curated OER
Shopping the Sunday Circular
Pupils demonstrate an understanding of price-per-unit mathematics. In this computation lesson, learners accurately figure the unit price of grocery items. They create a chart and record the item, the price, the size and the cost per item.
Curated OER
Calculating Interest
Students explore the concept that when money is borrowed, people pay to use it because someone else is losing an opportunity to use it while they have it. What you pay to use the money is called interest. The rate of interest is a...
Curated OER
Taxes: Where Does Your Money Go?
Students explore the concept of taxes. In this tax lesson, students investigate types of taxes and deductions taken out of a paycheck before they see it. Students calculate the tax on a given dollar amount. Students discuss 401(k)s...
Curated OER
Mike, Ron, Debra, and Suzie
In this algebra worksheet, students are asked to calculate how much money 4 people will get if they receive a refund of $47. They are given the amount 2 people got and must calculate how much the remaining two got. There is an answer key.
Curated OER
My Test Book: Calculating Percents
In this online interactive math skills worksheet, students solve 10 multiple choice math problems that require them to calculate percents. Students may view the correct answers.
Curated OER
More Change
For this making change worksheet, students complete a chart in which change is calculated after purchasing two toys with one dollar.