Hi, what do you want to do?
Curated OER
Coin Content
Learners calculate ancient Greek coin values as compared to their weight, equivalence in grain, and determine their worth today. They explain how to calculate fractions of a given weight and how to use decimal numbers.
Curated OER
Spending Spree
Pupils collect objects to use in a classroom store. In groups, they must place a value on each object and take turns spending their fake dollar in the store. They predict how much they can buy and use addition and subtraction to...
Curated OER
A Fraction of the Cost
Students use various coin denominations to explore the concept of fractions. They demonstrate an understanding of the fractions 1/2 ($.50), 1/4 ($.25), 10ths ($.10) and 20ths ($.05) by using fraction circle pieces to create whole units...
Curated OER
Scoring a Financial Education
Students explore the concept of money management. In this money management lesson plan, students read an article about students taking a finance course in high school and college. Students discuss the importance of money management....
Curated OER
Word Problems
In this mathematics worksheet, 5th graders solve a number of word problems by selecting the best answer for each. They read each problem and fill in the bubble next to the answer selected.
Curated OER
Making Cents of Division
Third graders use pennies as manipulatives to solve simple division problems. They create division number sentences to correspond with each exercise. This is a good, hands-on way to teach the concept of division.
Curated OER
Problem Solving Strategies
In this problem solving strategies worksheet, students solve and complete 10 different word problems that include working backwards. First, they determine various numbers by following the instructions and then working backwards to check....
Curated OER
Mental Math Blocks
In this mathematics worksheet, learners solve various types of problems in each of the squares. They use symbols to compare numbers. They also divide and multiply.
Curated OER
How much does soap cost?
Third graders practice the division concept. In this dividing lesson, 3rd graders watch a video that gives a simple division word problem. Students work collaboratively to find the solution.
Curated OER
Lesson 1 Walk Through and Notes
Fourth graders take notes on a class discussion. For this economy lesson students discuss Indiana's economy over a span of history. The students use a map and a timeline.
Curated OER
Algebra Word Problems
In this inequality word problem worksheet, students solve ten word problems related to algebra and inequalities. They first determine how many pounds of cheese it would take to make a specific amount of grated cheese topping. Students...
Curated OER
Camel Number Cards 1 to 20
In this camel number cards worksheet, learners cut out and color 20 cards each with a number written on the hump of a camel.
Curated OER
Mixing Coins
Young scholars explore mixed (different denomination) coin sets and create different total amounts.
Curated OER
Thinking About Credit
Middle schoolers examine the use of credit such as installment purchases and credit cards. In this credit lesson, students learn the vocabulary associated with credit usage such as mortgage, credit report/score, and debit cards. They...
Curated OER
Coin Values
In this counting coins worksheet, students are given total amounts and then fill in the columns with the numbers of dimes, nickels, and pennies to show the missing data. Students solve eight problems.
Curated OER
How Many Cents?
In this cents worksheet, students identify coin amounts for nickels and pennies and then add up the total amount of nickels and pennies together.
Curated OER
More Change
For this making change worksheet, students complete a chart in which change is calculated after purchasing two toys with one dollar.
Curated OER
Unit Costs
For this unit costs worksheet, students solve the six problems by multiplying the monetary amounts in each problem. Students multiply the amounts and compare the costs in some problems.
Curated OER
Shape and Money Challenge
In this shapes worksheet, students add up the sides of shapes to get them to equal 20. Students figure out different combinations of adding shapes.
Illustrative Mathematics
What is 23 ÷ 5?
Twenty-three divided by five can have a different value depending on the unit of measurement being asked. Learners problem solve 23 divided by 5 in a series of five word problems.
Eduplace
Challenge: Find the Value
This assignment makes a lot of cents! Learners write the multiplication equation to figure out what the amount of nickels are worth and then find the value. They complete three problems and one short-answer problem. An answer key follows...
Los Angeles County Office of Education
Assessment for the California Mathematics Standards Grade 3
Assess scholars' knowledge with a 22-page assessment that covers place value, patterns, probability, estimation, measurement, geometric figures; and their ability to add, subtract, multiply and divide proficiently.
Curated OER
Focus on Fractions
Practice identifying equivalent fractions with this learning exercise. There are 10 short-answer questions for your mathematicians to answer. An "Equivalent Fraction Wall" learning exercise is provided to aid your class in answering each...
Curated OER
Matching Fractions
Focus on halves, thirds, and fourths in these visual fraction activities. Scholars begin by examining a grid with various expressions of the three fractions displayed in the grid squares. They color-code the grid to indicate which...
Other popular searches
- Money Counting Coins Back
- Counting Change With Money
- Counting Money With Coins
- Count Money Using Coins
- Counting Money Coins