Hi, what do you want to do?
Tidewater Community College
Assignment: The “Big Mac” Index
Young economists learn about the method of predicting changes in the exchange rate with Big Macs in an instructional video. After an understanding the index, learners write a post on a discussion board and respond to class members' posts...
EngageNY
Complex Numbers and Transformations
Your learners combine their knowledge of real and imaginary numbers and matrices in an activity containing thirty lessons, two assessments (mid-module and end module), and their corresponding rubrics. Centered on complex numbers and...
EduGAINs
Making Savvy Consumer Choices
It's never too early to learn about grocery budgeting. Middle schoolers delve into the world of consumer math with a lesson that focuses on both healthy choices and real-world math applications. Groups work together to form a grocery...
Curated OER
Spanish Influence on United States Currency: The Origins of the "Dollar"
Sixth graders research the Spanish influence on early colonial America and the process of establishing the present U.S. currency. They read and discuss an informational handout in small groups, and take a short quiz. Students then...
Federal Reserve Bank
Lesson 3: A Fresh Start
The members of your economics class may be busy earning graduation credits, but the credit they should be concerned about is their financial credit. The third lesson in a unit about Hurricane Katrina and other events that can result in...
University of Missouri
Money Math
Young mathematicians put their skills to the test in the real world during this four-lesson consumer math unit. Whether they are learning how compound interest can make them millionaires, calculating the cost of remodeling...
Visa
Credit Cards
Choosing your first credit card can often be an intimidating and confusing experience for young adults. Give your pupils the foundational knowledge they need for tackling this process head-on, including learning to...
Curated OER
Ratio and Proportion
In this ratio and proportion activity, students read problems and solve proportion problems. They determine the best buy and identify the ratio of different sized polygons. This four-page activity contains 7 multi-step problems. Answers...
Mathalicious
Domino Effect
Carryout the lesson plan to determine the cost of pizza toppings from a Domino's Pizza® website while creating a linear model. Learners look through real data—and even create their own pizza—to determine the cost of each topping....
Curated OER
Developing the Concept: Rates
Learners discover how to use the knowledge of unit rates to understand equivalent ratios and solve real-world problems. They are given word problems to solve using equivalent ratios. Tables are also covered in this resource.
Illustrative Mathematics
DVD Profits, Variation 1
The idea in the resource is to understand the connections between proportional relationships, lines, and linear equations. To stay within the context of the standard, skip the part of the resource that solves with unit rates. Instead,...
Curated OER
Economic Health Indicators: Inflation and Unemployment Worksheet
Ensure your economists understand demand and supply curves with this 13-question inflation and unemployment instructional activity. Although it references a text, information students need is included on a separate notes handout...
Global Oneness Project
Freedom to Change
Here's something unusual and thoughtful: have your scholars do some pensive reflection themselves before tackling how such meditative techniques are used in prison rehabilitation programs. They watch the...
Curated OER
Money and Credit: Making Good Decisions
Students participate in activities that teach them how to manage money. In this managing money lesson plan, students set long and short term goals for economic success by having discussions, identifying benefits of saving, and...
Illustrative Mathematics
Coffee by the Pound
This is a great exercise in graphing proportional quantities to interpret the unit rate as the slope of a graph. It is not easy for learners to understand what a unit rate is. When it is presented as the slope of a linear line graph,...
Illustrative Mathematics
Sale!
Everyone loves a sale, and this worksheet allows learners to calculate which sale is more rewarding. The activity can be adapted for different thinking contexts. The answer key describes different answer choices, some being higher...
Illustrative Mathematics
Cell Phone Plans
Turn your classroom into a local cell phone store. Then, have your cell phone agents use linear equations to visually display three cell plans and their advantages. It makes for a great group project. Discuss how to decide which plan is...
Curated OER
Algebra I: Linear Functions
Using rates from a rental car company, young mathematicians graph data, explore linear relationships, and discuss the role of slope and the y-intercept. This lesson allows for the discussion of independent and dependent variables, as...
Curated OER
Party Time
Pupils explore the cost of a party. In this math lesson, students plan a party and determine the cost of hosting a party. Pupils use information from grocery stores to determine the unit cost of items for the party.
Mr. E. Science
Electricity and Magnetism at Work
I don't get electricity jokes, watts so funny about them? The 13th in a series of presentations covers energy, motors, currents, generating electricity, calculating electrical energy cost, transformers, and batteries.
Curated OER
The Internet Pizza Server - Creating Your Own Pizza
Students create their own pizza, "order" it from the Internet, and see digitized versions. They calculate the area of various size pizzas in order to do cost analysis to determine best buys.
Noyce Foundation
Lawn Mowing
This is how long we mow the lawn together. The assessment requires the class to work with combining ratios and proportional reasoning. Pupils determine the unit rate of mowers and calculate the time required to mow a lawn if they work...
Curated OER
Chapter 8: Introduction to Economic Growth and Instability
Help your young economists put the current financial situation into context with this fluid and informative presentation. Complete with a thorough list of key terms at the end and a useful navigation tool on each slide, the presentation...
Illustrative Mathematics
Buying Protein Bars and Magazines
Packing for a trip? This activity allows learners to decide how many magazines and protein bars they can buy with twenty dollars. They can organize their work in a chart to track how many items they can purchase. There are two different...