Lesson Plan
National Research Center for Career and Technical Education

Hospitality and Tourism 2: Costing

For Teachers 6th - 12th Standards
The lesson plan provides a richly detailed narrative and sample problems for teaching or reinforcing how to work with percentages. In particular, your audience will compute the costs per serving of food and simulate setting menu prices...
Lesson Plan
Curated OER

Investigation - The Local Bagel Shop

For Teachers 6th
Sixth graders investigate unit pricing to find which cup of coffee is a better buy. They use ratio and proportions to solve problems involving a change of scale in drawings, maps, recipes, etc. Students determine the unit cost of items...
Lesson Plan
EngageNY

Ratios of Fractions and Their Unit Rates 2

For Teachers 7th Standards
Remodeling projects require more than just a good design — they involve complex fractions, too. To determine whether a tiling project will fit within a given budget pupils calculate the square footage to determine the number of...
Assessment
1
1
California Education Partners

Miguel's Milkshakes

For Students 7th Standards
Moooove over, there's a better deal over there! The fourth segment in a series of eight requires individuals to determine the best unit cost for milk. Scholars calculate the least amount they can spend on a particular quantity of...
Worksheet
Worksheet Web

Learning About Rate

For Students 5th - 7th Standards
After reading a one-page passage on how to understand and solve distance/rate problems, young mathematicians answer six word problems that have them correctly set up the formula in order to solve for the distnace, rate, or time in the...
Activity
Teach Engineering

Cost Comparisons

For Teachers 6th - 8th Standards
Our final proposal for the cost of the bridge requested is ... In the last segment in a series of 10, pairs work together to develop a proposal for a city bridge design. The class completes a cost comparison between concrete and steel to...
Activity
Federal Reserve Bank

FRED in the Classroom: Measures of Inflation

For Teachers 10th - 12th Standards
Don't just tell class members about how to measure inflation, have them experience it firsthand by asking them to work with real data and construct graphs!
Worksheet
Curated OER

Chapter 5 - Objective 5.1 - Unit Rates

For Students 11th - 12th
In this unit rate learning exercise, students read story problems, determine important information, and write equations to solve the problem. Problems include distance, rate, cost per pound, and total cost. This one-page learning...
Lesson Plan
1
1
Practical Money Skills

Cars and Loans

For Teachers 6th - 12th
Most teenagers want to buy a car, but do they know how much it really costs? Calculate the cost of purchasing a car, securing auto insurance, and maintaining the new investment with a thorough and engaging personal finance...
Assessment
Charleston School District

Review Unit 4: Linear Functions

For Students 8th Standards
It's time to show what they know! An assessment review concludes a five-part series about linear functions. It covers all concepts featured throughout the unit, including linear equations, graphs, tables, and problem solving.
Assessment
Charleston School District

Pre-Test Unit 5: Solving Equations

For Students 8th Standards
Your pupils just may know more than you think they do! A pre-test assesses their ability to solve and write equations. It includes simple quadratic and cubic equations as well. 
Worksheet
Texas State Energy Conservation Office

Cost-Effective Buying

For Students 6th - 8th
Middle school energy experts read about the relationship between energy use and cost-efficiency. Then they work through a couple of scenarios to determine which approach is more cost-effective.
Lesson Plan
1
1
Practical Money Skills

Making Decisions

For Students 6th - 12th
A set of quizzes and assessments would make a great companion to your lesson on making decisions and opportunity risks. Learners watch a PowerPoint before answering multiple choice questions about interest rates, saving money, and the...
Activity
101 Questions

They Cost Peanuts

For Teachers 6th - 8th Standards
Save pennies on your peanuts. Scholars first examine a picture of a supermarket display showing salted peanuts sold by the pound and by the bag. They apply the idea of unit rate to determine which is cheaper.
Worksheet
Curated OER

Economic Health Indicators: GDP and CPI Worksheet

For Students 11th - 12th
Examine the nation's economic health using this GDP and CPI worksheet, which features helpful graphic depictions of complex concepts. The first 2 pages include 17 short-answer questions intended to guide reading from a text (not...
Assessment
Curated OER

Buying Coffee

For Students 6th - 8th Standards
Starbucks or house blend? Pupils analyze the unit rate as the cost per pound of coffee. They use a graph to visualize the unit rate given the cost for a quantity other than one pound.
Lesson Plan
Curated OER

Ratio and Proportion

For Teachers 4th - 6th
Students explore ratios and proportions. In this ratios lesson, students work in groups to identify the ratio of boys to girls, as well as the ratio of vowels to consonants in their names. Given a bag of candy, students work in groups to...
Worksheet
Math Mammoth

Word Problems

For Students 5th - 7th
Upper grade and middle school learners problem solve and calculate the answers to twenty various word problems involving multiplication, and a bar graph.
Lesson Plan
Curated OER

Party Time

For Teachers 9th - 12th
High schoolers engage in a lesson plan about finding information from the grocery store to put into data that can be measured. The data is found in advertisements and food labels. They plan the cost of a party when using the unit cost of...
Lesson Plan
Curated OER

Shopping the Sunday Circular

For Teachers 3rd - 8th
Pupils demonstrate an understanding of price-per-unit mathematics. In this computation lesson, learners accurately figure the unit price of grocery items. They create a chart and record the item, the price, the size and the cost per item.
Lesson Plan
Curated OER

Stock Swaps, Variation 2

For Teachers 6th - 8th Standards
If Microsoft wanted to take over Apple, how many shares would they need to break even? This is an ideal task for seventh graders who are studying proportional relationships and applying them to real-world scenarios. Use it as an...
Lesson Plan
Curated OER

7.RP Music Companies, Variation 2

For Teachers 6th - 8th Standards
Real-world multiple-step proportion problems are sometimes hard to find for your math class. Here is one designed specifically to meet that need. Learners use proportional relationships to determine price per share in the acquisition of...
Worksheet
Curated OER

Conversion Factors

For Students 8th - 12th
For this conversion factors worksheet, students read word problems, convert them to equations, and compute the answer.  They determine the distance between two points and find the cost to travel a predetermined distance. ...
Worksheet
Math Worksheets Land

Cinco de Mayo Shopping Spree

For Students 4th - 6th Standards
Add a festive flair to math instruction on Cinco de Mayo with a worksheet designed to reinforce division, finding unit prices, and solving word problems.