Hi, what do you want to do?
Curated OER
ADULT ESOL LESSON PLAN--Concepts of Time and Money
Students identify different denominations of United States currency and symbols associated with money and reading prices. In addition, in pairs they identify examples of currency from newspapers and magazines.
Curated OER
How much are they?
In this writing questions learning exercise, students practice writing questions about how much food prices are based on the food picture they are shown. Students write 8 questions.
Curated OER
The Price Is Right - Grocery Store Prices
Eighth graders use the unit price to compare which local grocery store has the best prices. Assign students to work with a partner and a role. One person is the recorder and the other is the mathematician.
Curated OER
Positioning Your Firm
In this vocational worksheet, students write position statements about products they could market including a description of the niches their firms could fill.
Curated OER
How much are they?
In this writing activity, students write sentences answering the question "How much are they" referring to a picture about fruit prices. Students answer 6 questions.
Curated OER
Unit Pricing
Students explore unit pricing to determine the best buy for their money. In this personal finance lesson, students calculate cost per wear examples and create a list of criteria for picking clothes. Students visit a story and use their...
Radford University
Calculating the Cost: Algebraic Planning for a First Car
Scholars decide which job to take based on the pay. They then research cars to potentially purchase and determine the total cost of the car. Finally, they calculate how long they would have to work to purchase the car along with how much...
Curated OER
Patterns for Saving
In this patterns in sale prices worksheet, 1st graders look for a pattern in the sales prices listed on 5 lines and write the price for the final sale on each line on the lines provided. Students make their own pattern of sales on the...
Curated OER
Sales Spreadsheet
Students use Excel spreadsheets to organize purchases, discounts, sales prices, and sales tax. Students follow step by step instructions and enter formulas as well as use the auto sum feature to calculate required calculations.
Curated OER
Back-To-School Shopping
Fifth graders estimate the prices of items to be bought for back to school. They use catalogs and/or advertisements to research the cost of each of the items. They use problem solving strategies and a spreadsheet template to determine...
101 Questions
Electric Bill
A brilliant resource is at your disposal. Future consumers investigate and discuss an electric bill. Given only partial information, they estimate the monthly bill. They then consider how tiered pricing will affect the bill.
Mathematics Assessment Project
Printing Tickets
That's the ticket! Pupils write and investigate two linear functions representing the cost of printing tickets. Individuals then determine which of two printing companies would be a better buy.
Curated OER
Addition Word Problems
These word problems are a medley of addition practice; scholars add prices, chew toys, pages read, miles, and more. For each, there is a box for learners to show their work. Remind your class to read the...
CCSS Math Activities
Sandwich Shop
Eat up the task on systems of equations. Given information on the total number of sandwiches and the total income, learners write and solve a linear system of equations to find the number of each type of sandwich sold at a shop. They...
PBL Pathways
Solar Toasters
Help a company maximize their profits! A detailed project-based learning activity examines two production scenarios. Your young scholars write a linear demand function. They then apply the function to develop a revenue, cost, and profit...
101 Questions
Dueling Discounts
What a bargain—an informative, free resource! Given prices of several objects, learners determine whether 20 percent off or $20 off would be a better bargain. They use the results to come up with a generalization of the situation.
Curated OER
Prince Waffle's Grain Group
Second graders participate in activities focusing on the grain group and food prices.
Curated OER
Running On Empty
Young scholars research causes of rising gasoline prices. They collect data on fluctuating gasoline prices and analyze the data using Excel. They write comparative essays supporting their results and create PowerPoint presentations to...
Curated OER
Leading Indicators
Young scholars explore the connection between geopolitics and the economy by tracking the stock prices of blue chip companies at the time of major events affecting U.S. security. They, in groups, create presentation posters to illustrate...
Curated OER
That was Then, This is Now
Students compare and contrast data charts and statistics for food prices of now and in the past. In this food prices lesson plan, students answer short answer questions and calculate computations.
Curated OER
The Price Is Right
Students create a list of products with estimated prices. In this algebra lesson, students learn to write equations using variables. They match their created list with that of actual products and compare their prices,
Curated OER
Costs of Living
Students consider the effects of rising oil and natural gas prices on family spending and saving habits. They design a board game intended to help people save.
Curated OER
External Shocks To the Global Economy
Students identify at least four types of external shock to the global economy, recognise at least three possible effects of the rise in oil prices on firms and the economy, and prepare arguments both for and against.
Curated OER
Gas and Oil Royalties
In this gas and oil worksheet, students read articles about the gas and oil industry and the royalties that are collected. Students then write a letter to their Senator about their feelings toward oil issues and answer short answer...