Hi, what do you want to do?
Curated OER
Roman Numerals
In this Roman numerals learning exercise, students write 10 numbers shown in expanded notation using Roman numerals. Students write prices of 6 items (in pence) by converting Roman numerals to Arabic. Students also compare sets of Roman...
Curated OER
How Much Does It Cost?
In this adding money activity, students solve 4 problems in which the prices of two items on a menu are added. Students write the total for the meal. All total prices will be under 2 dollars.
Curated OER
2-Dimensional Shapes: Adding Up Shapes
These pictures will cost you! Each shape is worth a money amount. Scholars use this value system to price four images composed of these shapes. There is an example to help them get started which demonstrates labeling each shape before...
New York State Education Department
Global History and Geography Examination: January 2014
Scholars write an informational essay with a practice examination. The resource includes comprehensive multiple-choice questions dealing with everything from the creation of the European Union to changes in oil prices across the globe.
Curated OER
Wants and Needs
Here is an outstanding lesson on wants versus needs designed for 1st graders. Pupils listen to the book, Something Good which presents themes on wants, needs, choice, resources, and counting money. Pupils complete worksheets embedded in...
Curated OER
Introducing the Concept: Rates
Sixth graders explore rates as a specific type of ratio, using visual examples of unit rates and unit prices to increase comprehension. They also practice solving problems that are modeled by the instructor. The well-scripted lesson is...
Curated OER
The Price is Right
Students, through various activities, explore online databases. Using the internet, students explore the distributors websites. They collect specific information on selected products. An spreadsheet with price comparisons is developed....
Curated OER
Investigation - The Local Bagel Shop
Sixth graders investigate unit pricing to find which cup of coffee is a better buy. They use ratio and proportions to solve problems involving a change of scale in drawings, maps, recipes, etc. Students determine the unit cost of items...
Curated OER
Hotels in Acapulco
Learners explore a website for a hotel in Acapulco, Mexico, answering questions about hotel offers, prices, and special activities. They prepare a skit between family members, or prepare an ad for a hotel.
Curated OER
Ch-Ch-Ching Cafe: Play Restaurant Make Change
Fourth graders make change by participating in a role-play restaurant activity. In this making change lesson, 4th graders use their math skills to compare prices and compute bills in a role play restaurant activity.
Curated OER
Harvest Halloween
First graders brainstorm mathematic manipulatives to assist them with a given set of problems. They work in pairs or small groups and write and/or draw to explain how they solved the problem.
Curated OER
Context Clues Worksheet (Part 3)
Ask your pupils to become amateur detectives and use clues to determine the meaning of words. Once they have analyzed the clues, they write the meaning on a provided blank line. If they internalize this process, they can use context...
Curated OER
Travel to Europe
Students work in small groups to plan an imaginary trip to Europe, including Germany. They research travel routes, prices and popular sights of each destination. Students assemble a booklet describing their itinerary, budget, packing...
Curated OER
Using Photovoltaic Cells and Systems
This interesting document suggests nine different activities for shedding light on photovoltaic cells. A bit of background information is furnished for you, as well as many, many resource links. Listed for each activity are a learning...
Curated OER
Marta Pricing Options
Third graders determine whether buying a "package deal" is really the best deal. In this consumer math lesson, 3rd graders watch a video clip and use math skills to solve a word problem determining which "package deal" is the best deal.
Achieve
Dairy Barn
Agriculture is truly a math-based profession! Help the dairy farmer determine the supplies needed to complete his barn. Using given dimensions, learners build equations and use units to determine the correct amount of materials.
Visa
Financial Forces: Understanding Taxes and Inflation
Take the opportunity to offer your young adults some important financial wisdom on the way taxes and inflation will affect their lives in the future. Through discussion and review of different real-world scenarios provided...
Curated OER
A Functional Housing Market
Students access the Internet to search for housing prices in Houston, Texas,(the location can be changed to accommodate any location) and compare the prices to the number of square feet found in the living area of a house.
Curated OER
Combien co¿¿te?
Students engage in conversation using the target vocabulary and grammar structure while discussing prices in euro. They also engage in listening and writing skills related to these topics. Finally, students identify and analyze the...
Curated OER
Not Everything is More Expensive
Students compare prices and determine percent increases and decreases of items in order to make wise purchases. In this percent increases and decreases lesson plan, students calculate the amounts based on grocery store ads.
Curated OER
Beach Burgers
Twelfth graders develop economic literacy of basic economic problems confronting all societies. Economic decision making, scarcity to make choices, economic confronts, market system, prices, demand curves and supply curves are all covered.
Curated OER
Plan Grocery List & Field Trip To Store
Student write a list of groceries to purchase at the store given a certain amount of money. They check to make sure they have not spent more money than what they have. Then the students get with a partner and compare their two...
Curated OER
Taking Stock
Students match scenarios with the terminology related to stock market fluctuations. They read an article, answer discussion questions, create a terminology poster, and write an essay.
Curated OER
Altered Genes
Students describe the economic relationship between farmers, consumers, and food companies. They examine the issues regarding the reactions of consumers in this country and other countries to the use of gene-altered crops in food...