Lesson Plan
Curated OER

By the Pound

For Teachers 3rd - 8th
Agriculture surrounds us every day; incorporate measuring tools into a study of Oklahoma's agricultural industry! Small groups read an informational text (included) before visiting stations where they investigate prices of various...
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Price per Pound and Pounds per Dollar

For Teachers 5th - 7th Standards
Help learners understand the concept of unit rate as it is applied to buying beans at a grocery store. The objective is to determine the unit rate in two ways, and then apply each ratio to an additional problem. The attached commentary...
Lesson Plan
Curated OER

Cost Effective Buying

For Teachers 3rd - 8th
Students complete a worksheet that asks them to calculate the true energy cost of various appliances. They compare appliances with energy saving features, rebates and other economical incentives.
Lesson Plan
Curated OER

Supply Chain Management

For Teachers 10th - 12th
Young scholars identify the steps of production. In this supply chain lesson, students determine how businesses monitor production and trace the supply chain of products they own. Young scholars also discuss ethical issues related to the...
Activity
Curated OER

Consumerism Scavenger Hunt

For Teachers 5th - 6th
In this social studies worksheet, students discover how to be an informed consumer by first reading 10 questions pertaining to marketing, advertising and purchasing choices. Students use Internet searches to find the answers. There are...
Lesson Plan
Growing Minds

Apple Exploration

For Teachers K - 2nd Standards
Turn your classroom into a farmers' market! Reading Applesauce Season by Eden Ross Lipson or Monica Wellington’s Apple Farmer Annie, launches this investigation of apples, farmers' markets, and the people selling products. The class...
Lesson Plan
Smithsonian Institution

Be a Food Detective

For Teachers 7th - 12th
What are packaged food products really made of? This lesson will prompt your learners to consider and investigate the source of ingredients in their food. They begin by breaking into groups and analyzing food labels by identifying...
Handout
Read Write Think

Persuasive Techniques in Advertising

For Students 9th - 12th Standards
Ever wonder if that miracle product in the commercial is really a miracle? Chances are, the only miraculous part is how many people the advertisers are able to convince to buy it! Class members look over short descriptions of techniques...
Lesson Plan
Curated OER

Analyzing Advertising

For Teachers 9th - 12th
Some ads really make products look great, and even better than they really are! Kids get into small groups to research and compare marketing used by various cell phone companies. They analyze advertisements, carrier options, and cell...
Lesson Plan
Council for Economic Education

Sand Art Brownies

For Teachers 6th - 8th Standards
Which is better, Coke or Pepsi? Pupils analyze the concept of substitute goods as they investigate the choice to purchase alternate products for better prices. Fun and practical, the engaging shopping exercise helps savvy scholars get...
Lesson Plan
PLS 3rd Learning

It Costs How Much!?!?

For Teachers 9th - 12th
Many teens conjure up images of how great their first apartment will be, but they lack a solid understanding of what it will cost to make it look that way. To gain an appreciation for the cost of furnishings, they create a collage of a...
Lesson Plan
Curated OER

How Wealthy Are Europeans?

For Teachers 7th - 12th
Students investigate measures of central tendency. They examine compiled data and conduct critical analysis. The graph is focusing on the gross domestic product data. The lesson also reviews the concept of putting values in order of...
Lesson Plan
Curated OER

NECESSARY WRAPPERS?

For Teachers K - 3rd
Students bring in a packaged item to unwrap. They weigh the pile of packaging and pile of product and determine which weighs more. They identify the source of raw materials for packaging and discuss ways to reduce packaging and overall...
Lesson Plan
Curated OER

Fur, Feathers and Fins

For Teachers 7th - 9th
Students examine the stages between growing the animal and buying it at the grocery store.  In food system lesson students study the role that animal products have on nutrition and study animal agriculture. 
Lesson Plan
Curated OER

It's Your Future!

For Teachers 7th - 8th
Learners explore the concept of getting a job and buying a home. In this getting a job and buying a home activity, students research job qualifications and salaries for various jobs. Learners discuss what is a mortgage and how one works.
Lesson Plan
Curated OER

Walking the Talk

For Teachers 5th - 7th
Students research production, consumptions, and disposal of everyday items and their ecological impacts. In this sustainable economics lesson, students discuss clothing and various items used everyday in groups. Students then study a...
Lesson Plan
Curated OER

A Visit to Price Chopper

For Teachers 3rd - 5th
Young scholars visit the grocery store to purchase items to make trail mix which are connected to Kansas agriculture. They problem solve to determine which products to buy, then create, advertise and sell the trail mix to the student...
Lesson Plan
Curated OER

Unit 10: Going Shopping Day 1: Buying School Supplies

For Teachers 5th - 10th
Students, who are second language learners, develop a story about shopping. In this language development instructional activity, students brainstorm in their native language about the items they purchase at the beginning of the school...
Worksheet
Curated OER

Breaking News English: OPEC Urged to Increase Oil Production

For Students 5th - 10th
In this English activity, students read "OPEC Urged to Increase Oil Production," and then respond to 1 essay, 47 fill in the blank, 7 short answer, 20 matching, and 8 true or false questions about the selection.
Lesson Plan
Curated OER

Chapter 15: Monetary Policy

For Teachers 10th - 12th
Even well-versed economists will appreciate the clarity and cohesiveness of this presentation. Covering monetary policy and open-market operations with bullet points and graphs, these slides would be a good addition to both a basic and...
Lesson Plan
Curated OER

Nutrition and the Media: Cereal Box Consumerism

For Teachers 2nd - 5th
How many treats do you buy each week? Learners investigate diets and how the media tricks consumers into purchasing unhealthy snacks. They will investigate the designs and logos affiliated with cereal boxes and identify specific phrases...
Lesson Plan
Visa

Smooth Sailing: Exploring Insurance and Estate Planning

For Teachers 9th - 12th Standards
While purchasing insurance and estate planning may seem like a rather irrelevant topic for high school students, introducing this concept now can help your learners develop a solid foundation of financial literacy that will...
Unit Plan
Intel

Energy Innovations

For Students 8th - 12th Standards
Collaborative groups examine the importance of energy resources on quality of life by researching different energy sources and alternative energy sources through data analysis. They make a comparison of different countries and cultures,...
Lesson Plan
Curated OER

Shopping-Unit Pricing

For Teachers 5th - 8th
Comparing unit prices of food products is a skill that learners will use for the rest of their lives. Here is a simple plan that provides practice calculating the unit price for various grocery store products. Use two jars with differing...

Other popular searches