Assessment
1
1
Balanced Assessment

Cost of Living

For Students 9th - 12th Standards
Math scholars investigate the cost of living in Hong Kong compared to Chicago but must first convert the different types of currency. They then choose a type of graph to compare different spending categories and finish the activity by...
Lesson Plan
Curated OER

Monthly Cost of Living - Food

For Teachers 4th - 7th
Students determine how much they would need to feed a family for a month. They plan meals and use Internet grocery stores to find the cost of individual food items. They brainstorm in small groups to come up with 1 weeks worth of menus.
Lesson Plan
Curated OER

Calculating the Cost of Living

For Teachers 9th - 10th
Bring Consumer Mathematics and Economics to life with this lesson, where learners investigate personal finance and budgeting. They use the newspaper’s classified section to determine a future job and potential earnings and determine a...
Lesson Plan
Curated OER

The Price of Gasoline: What's Behind It?

For Teachers 9th - 12th
When gasoline is in high demand and on short supply, OPEC can raise the price to turn a significant profit. Help learners understand the economics behind demand, profit motive, and monopolies with a lesson that focuses on OPEC and...
Lesson Plan
PricewaterhouseCoopers

Planning and Money Management: Financial Plan

For Teachers 9th - 12th
More planning goes into a budget than a high schooler thinks. Here, they learn about the expected expenses and incomes, along with outside factors such as natural disasters. Learners prepare their own budget and adjust it based on...
Performance
Radford University

Exploring Equations through Life Goals

For Teachers 9th - 12th Standards
What do I want to do when I grow up? Learners research job categories and determine a career within the category. Using the chosen job, pupils find the hourly wage and calculate future income based on percentage wages. Individuals then...
Lesson Plan
1
1
Practical Money Skills

Living on Your Own

For Teachers 6th - 12th
Independent living can be fun, but also overwhelming if you don't know how to budget your income and expenses. Go over the ways that kids can manage their money as they take a huge step into adulthood with a project-based lesson about...
Lesson Plan
Curated OER

Monthly Cost of Living - Menus

For Teachers 6th - 8th
In this economics worksheet, middle schoolers plan the meals for the period of one week. The cost for the food is then computed through looking them up on the Internet.
Lesson Plan
California Department of Education

My Future Lifestyle

For Teachers 7th Standards
Mortgage, insurance, car payments...how much money will your learners need to support their desired lifestyle? Part three in a six-part college and career readiness lesson plan series tasks young job seekers with creating a monthly...
Worksheet
Curated OER

Shopping Basket: Is it better to live in Germany or the UK?

For Students 9th - 12th
In this European Union economics worksheet, students respond to 2 multi-step questions that require them to research the costs of living in Germany and the United Kingdom.
Lesson Plan
Code.org

The Cost of "Free"

For Teachers 9th - 12th
Explore the trade-offs of using a free app. The fourth installment of a 12-part unit helps young consumers discover the cost of receiving a free service. They learn how these apps make use of their access to data.
Lesson Plan
Smithsonian Institution

Voices of Bull Run

For Teachers 5th - 8th Standards
Soldier's lives are often a topic when studying the Civil War, but what about the lives of civilians? Scholars use the characters from the novel Bull Run to better understand the lives of those not directly on the Civil War battlefields....
Lesson Plan
Curated OER

What Does It Cost? Wages and Expenses in Historical Context

For Teachers 6th - 12th
Students research the relative value of a historical dollar. They use old newspapers to find costs for food, housing, clothing, and transportation and then calculate the number of hours a worker would need to be employed to live...
Lesson Plan
Visa

Making it Work Together: Money and Roommates

For Teachers 9th - 12th Standards
Balancing money and first-time roommates can feel like a daunting prospect. Support your class members in understanding how financial agreements between roommates function, as well as the underlying importance of how to communicate about...
Lesson Plan
Visa

Living On Your Own

For Teachers 7th - 10th Standards
Learners gain a realistic understanding of what is required for independent living. They begin by setting up a budget based on needs and lifestyle, and then use worksheets and a presentation to practice such skills as reading a...
Activity
Curated OER

Advanced Math Budget Project

For Teachers 11th - 12th Standards
What financial situations and decisions await young learners after they graduate from high school? This project allows class members to glimpse into the types of responsibilities they will have as adults, from considering job...
Lesson Plan
Curated OER

Can I Afford This Apartment?

For Teachers 8th - 12th
Students explore the concept of cost of living. In this cost of living lesson, students calculate the cost of living in an apartment along with other living expenses.
Lesson Plan
Curated OER

Ayiti Lesson 3: Reflections

For Teachers 7th - 10th
Pupils consider the cost of living in Haiti. In this Haiti instructional activity, students reflect on Ayiti, an online game, to examine the poverty experienced in Haiti. Pupils respond to the provided discussion questions pertaining to...
Lesson Plan
Curated OER

Moving Out

For Teachers 9th - 11th
Students determine their cost of living.  In this determining their cost of living lesson, students think of ten necessary things they would need if they moved out of their parents house.  Students research the cost of renting...
Lesson Plan
Curated OER

The Real Cost of College

For Teachers 7th - 8th
How do people pay for college? Learners explore the concept of paying for college, they discuss possible ways to pay for college, research the cost of colleges, room and board, and other college living expenses.
Lesson Plan
Nebraska Department of Education

Managing My Money

For Teachers 10th
Rent, food, utilities, gas, clothing, taxes! It all adds up. As part of a career planning and management unit, high school sophomores learn about financial planning and budgeting.
Lesson Plan
Curated OER

Costs of Living

For Teachers 6th - 12th
Students consider the effects of rising oil and natural gas prices on family spending and saving habits. They design a board game intended to help people save.
Lesson Plan
Curated OER

Cost of living

For Teachers 9th - 12th
Pupils explore the cost of living differences within Europe by interrogating data within tables and graphs. They investigate personal incomes, earnings of selected occupations, monthly earnings and incomes by education.
Lesson Plan
Curated OER

The Price of Relief

For Teachers 6th - 12th
Students calculate and graph the costs of essential items needed in Kosovar refugee camps on an individual, family, and camp basis. Additionally, students explore how relief organizations and businesses participate in relief efforts.

Other popular searches