Worksheet
Curated OER

Percent of Change, Discounted Price, and Total Price

For Students 7th - 9th
In this percent of change worksheet, students find the percent of increase and the percent of decrease.  They compute sales tax and determine the final price.  Students also figure the discounted price of an...
Lesson Plan
Curated OER

Cost Calculations Lesson Plan

For Teachers 10th - 11th
Students analyze data using graphs and equations. In this algebra lesson, students calculate the cost of lumber, convert price per foot to price per piece, solve equations using addition and subtraction and give exact answer when needed....
Lesson Plan
Curated OER

Cost Effective Buying

For Teachers 3rd - 8th
Students complete a worksheet that asks them to calculate the true energy cost of various appliances. They compare appliances with energy saving features, rebates and other economical incentives.
Lesson Plan
Curated OER

Froot Loops to the Max - Nutrition Worksheet

For Teachers 6th - 8th
In this nutrition worksheet, students solve 10 various problems related to reading the nutritional panel on the side of a box of Froot Loops. They determine how many cups are needed to achieve a certain amount of calories. Then, students...
Lesson Plan
Beyond Benign

Medical Ethics

For Teachers 6th - 8th Standards
Just because we have the ability to determine an organism's traits through genetic testing, should we do it? Middle-school medical experts examine the ethical dilemmas in biotechnology in the 18th and final installment in a series of...
Handout
1
1
Vermont Student Assistance Corporation

College Admissions Toolkit: College Planning Tools and Resources

For Students 10th - 12th
Everything scholars need to know about the college search process is included in a 15-page College Admissions Toolkit. Scholars begin their search by considering the type of post-secondary program they want, what they want to learn, and...
Lesson Plan
PricewaterhouseCoopers

Buying a Home: Income vs. Monthly Payments

For Teachers 3rd - 5th
Purchasing a house takes more plan than elementary schoolers realize. Each buyer will look at monthly income to determine what they can afford for a mortgage and other expenses. 
Lesson Plan
Curated OER

Car Maintenance Costs

For Teachers 9th - 12th
In this literacy worksheet, students practice interpreting data that is focused upon organizing the costs of car maintenance and the details of planning for future costs.
Lesson Plan
Curated OER

How Much Does it Cost to Light Your School?

For Teachers 6th - 8th
Students explore the cost of electricity used to light their classrooms. They compute the cost of electricity as well as the number of kilowatt hours of electricity used during the school year. Students compute the number of tons of coal...
Worksheet
Concord Consortium

Rule of 72

For Students 9th - 12th Standards
Find an easier way to double it. Using the price of an item and the Consumer Price Index, learners determine how long it will be for the price to double. Scholars calculate the length of time it would take for the price to double using a...
Activity
Howard County Schools

Planning for Prom

For Teachers 9th - 11th Standards
Make the most of your prom—with math! Pupils write and use a quadratic model to determine the optimal price of prom tickets. After determining the costs associated with the event, learners use a graph to analyze the break even point(s).
Assessment
Concord Consortium

Rising Prices

For Students 9th - 12th Standards
What will that cost in the future? The scenario provides pupils with a growth as a Consumer Price Index. Learners create functions for a given item to determine future prices and graph them. Class members then compare their functions to...
Assessment
Concord Consortium

It's In the Mail

For Students 9th - 12th Standards
It's time to check the mail! The task is to determine the most cost-effective way to mail a packet of information. Young scholars write an equation that models the amount of postage as a function of the number of sheets mailed and...
Lesson Plan
Teach Engineering

Insulation Materials Investigation

For Teachers 9th - 12th
Don't melt away! Pairs investigate different insulation materials to determine which one is better than the others. Using a low-temp heat plate, the teams insulate an ice cube from the heat source with a variety of substances. They...
Lesson Plan
Code.org

How Routers Learn

For Teachers 9th - 12th
Your routers don't seem to be routing correctly. To figure out why, pupils act like routers, talk to their direct connects in order to determine as much information about the simulated network as possible. As they learn more about...
Activity
1
1
Teach Engineering

Combustion and Air Quality: Emissions Monitoring

For Teachers 9th - 12th
Help your class determine the types of pollutants coming from vehicle exhaust. Groups use an air quality monitor to determine the emissions from different vehicles, to gain knowledge about combustion energy, and to predict how the...
Assessment
Noyce Foundation

Cereal

For Teachers 6th - 7th Standards
Find the best protein-packed cereal. The short assessment task covers equivalent and comparing ratios within a context. Pupils determine the cereal with the highest ratio of protein. A rubric helps teachers with point allotments for...
Assessment
Noyce Foundation

Photographs

For Teachers 6th - 7th Standards
Scaling needs to be picture perfect. Pupils use proportional reasoning to find the missing dimension of a photo. Class members determine the sizes of paper needed for two configurations of pictures in the short assessment task.
Lesson Plan
EngageNY

Volume and Surface Area II

For Teachers 7th Standards
Determine the cost of projects based on volume or surface area. Pupils work problems to determine the cost of building a brick planter and a stainless steel feeder in the 27th installment of a 28-part series. Participants must consider...
Lesson Plan
EngageNY

Solving Percent Problems II

For Teachers 6th Standards
Fill in the blanks to find the best discount! Groups complete a table of amounts and percents associated with sale items. Classmates then find the original cost, sale cost, discount amount, paid percent, or the discount percent...
Lesson Plan
California Department of Education

Choosing My Lifestyle

For Teachers 10th Standards
How much does it cost to live the life your dream life? Scholars explore the pitfalls of personal finance through planning, discussion, and research. The first lesson in a five-part series tasks individuals with determining an...
Unit Plan
Radford University

Land Development

For Teachers 9th - 12th Standards
Groups work with polynomials to devise functions that will model a selling price for property. The teams determine variables to create expressions to represent the cost required to develop land into a housing addition. Classmates then...
Performance
Radford University

Exploring Equations through Life Goals

For Teachers 9th - 12th Standards
What do I want to do when I grow up? Learners research job categories and determine a career within the category. Using the chosen job, pupils find the hourly wage and calculate future income based on percentage wages. Individuals then...
Assessment
1
1
Balanced Assessment

Monitor Pricing

For Students 9th - 12th Standards
Out with the old and in with the new. Learners use a set of prices of computer monitors from 1994 to make a prediction. They then use one current price and what they know about the old prices to make a more recent prediction. Their...

Other popular searches